Kırcaali'de Bulgaristan'ın AB Konseyi Dönem Başkanlığı konusunda yuvarlak masa toplantısıÇarşamba, 30 Ağustos 2017

Kırcaali'de Bulgaristan'ın AB Konseyi Dönem Başkanlığı konusunda yuvarlak masa toplantısı Kırcaali Valisi Nikola Çanev, "Bulgaristan'ın 2018 Yılı Avrupa Birliği (AB) Konseyi Dönem Başkanlığı-Mahiyeti ve Fırsatlar" konulu yuvarlak masa toplantısının açılış konuşmasını yaptı. Yuvarlak masa toplantısı Gelişime Dair Yeni Perspektifler Derneği ve Kırcaali Gençlik Bilgilendirme ve Danışma Merkezi tarafından organize edildi. Lise öğrencileri, pedagoglar, eğitim kurumu müdürleri, sivil toplu kuruluşları temsilcileri ve başka davetliler AB Konseyi Dönem Başkanlığı sırasında ülkemizin önünde duran sorumluluklar ve zorluklar konusunda yapılan tartışmaya katıldılar.

Çanev, "Bu Bulgaristan'ın AB'nin gündemini belirlemesi ve toplumun gelişmesi açısından ulusal öncelikler olan konuları gündeme alması için bir şanstır" diye altını çizdi.

Forumun katılımcılarını selamlama konuşması yapan Meclis Başkan Yardımcısı Tsveta Karayançeva, "Bulgaristan, Balkanlarda lider konumuna geldi" diye konuştu. Bulgaristan'ın esnek ve etkili AB Dönem Başkanlığına hazırlık yapması ve uzlaşma, rekabet edebilirlik ve uyum temeline dayanan başkanlığı gerçekleştirmesi için kaynaklara ve kapasiteye sahip olduğunu belirtti.

Yuvarlak masa toplantısına resmi konuk olarak katılan Bulgaristan'ın AB Konseyi Dönem Başkanlığından Sorumlu Bakan Lilyana Pavlova'nın Danışmanı Smilena Kostova, "Ülkemiz AB Dönem Başkanlığı görevini Estonya'dan devralarak, 2018 yılının ilk yarısında AB Dönem Başkanlığını yürütecek. Sofya, en üst düzeyde yapılacak 35 oturuma ve 200'ü aşkın uzman ve çalışma toplantısına ev sahipliği yapacak. Bütçe tahminlerine göre Bulgaristan'ın AB Dönem Başkanlığı yaklaşık 150 milyon levaya mal olacak. Fakat elde edeceğimiz yararlar kıyaslanamaz, bu çağdaş tarihimizde tarihi bir an" diye izah etti. Slayt gösterisi yapan Kostova, bugün hükümetin Bulgaristan'ın 2018 Yılı AB Konseyi Dönem Başkanlığı Koordinasyon Kurulu oluşturulması kararı aldığını bildirdi ve bunu organizasyon çalışmalarına yönelik ciddi bir adım olarak değerlendirdi.

AB Konseyi, AB Komisyonu ve AB Parlamentosu ile birlikte AB'nin önde gelen üç kuruluşundan biridir. Yasama sürecinde aktif olarak yer alan AB Konseyi, uzun vadede politikalar planlayıp koordine ederek, bakanların faaliyetine yardımcı olmaktadır.


DİĞER HABERLER