Kırcaali'de "Çok Katlı Konutlarda Enerji Verimliliği Sağlama" projesi tanıtılıyorPerşembe, 27 Eylül 2012

Kırcaali'de Bugün Kırcaali'de basına Bölgesel Kalkınma ve Bayındırma Bakanlığının (MRRB) gerçekleştirdiği "Çok Katlı Konutlarda Enerji Verimliliği Sağlama" projesi tanıtıldı.

Biznes inkübator binasının salonunda yapılan proje tanıtımında MRRB Konut Politikası Müdürlüğünde Genç Uzman İvanka Kuneva, Kırcaali Belediye Başkan Yardımcısı Müh. Vasil Bobekov, Güney Merkez Bölgesinden sorumlu proje yöneticisi Dragovest Djalov ve Konut Yenileme Fonu Kırcaali Mali Merkezi temsilcisi Delço Delçev yer aldılar.

Projeyi MRRB Konut Politikası Müdürlüğünde Genç Uzman İvanka Kuneva tanıttı.

"Çok Katlı Konutlarda Enerji Verimliliği Sağlama" projesiyle kent merkezlerinde yaşayan vatandaşlara ortamın iyileştirilmesi ve enerji verimliliği önlemleri alınarak daha iyi yaşam standardı sağlanması amaçlanıyor. Ülke genelinde 36 kent merkezine yönelik olan projenin süresi 2015 yılında sona erecek. Avrupa Fonları tarafından hibe olarak finanse edilen projenin toplam tutarı 50 milyon levaya ulaşıyor. Bu yıl Haziranda başlayan projeye vatandaşlar mali kaynaklar tükeninceye kadar başvurabilirler.

Proje kapsamında ülke genelinde toplam 180 binanın yenilenmesi beklenmektedir. Kat mülkiyeti sahipleri üyesi oldukları dernekler aracılığıyla Bulgaristan'da Konutların Yenilenmesi Ulusal Programına dâhil olmak için başvuru yapabilirler. 70-80 metre kare arası büyüklüğündeki dairelerin yenilenmesi 10 000 levaya mal olacak. Vatandaşların Konut Yenilenmesi Fonundan kredi alma imkânına sahip olarak harcamaların %50'sini karşılamaları şarttır.

Konut Yenilenmesi Fonunu yönetilmesiyle ilgili ihale Kurumsal Ticaret Bankası tarafından kazanılmıştır.

Bazı belediyeler, kendi payını ödeme imkânı olmayan daire sahiplerine destek sağlayacak. Ancak belediyeler, bir apartmanda tüm daire sahiplerinin konutların yenilenmesi programına katılmaya razı olmaları durumunda, bunu yapmaya maddi imkânı olmayan bir iki ailenin masraflarını ödeyecekler.

Yenilenen binalarda %60'a kadar enerji tasarrufu yapılması bekleniyor. Panel binaların yenilenmesinden başka, tuğla binaların da yenilenmesi üzere programa başvuruda bulunulabilinir. Fakat tuğla binalar, nisan ayı 1999 tarihinden önce inşa edilmiş olmaları, en az 3 katlı olup, %60 bölümünün konut olarak kullanılması veya en az 6 dairesi bulunması gibi istemler mevcut.

Avrupa Birliğinden sağlanacak destekten yararlanmak için, ancak mahkemede kayıtlı kat mülkiyeti sahipleri dernekleri aday olabilir. Bir binanın yenilenmesi projesinin ilk aşamada onaylanmasından sonra da derneklerin mahkemede kaydı yaptırılabilinir. Binanın sürdürülebilir olmaması halinde güçlendirilmesi maliyetinin daire sahipleri tarafından karşılanması gerekiyor, fakat bu amaçla da Kurumsal Ticaret Bankasından kredi çekme imkânı bulunuyor.

İvanka Kuneva, ayrıca Kırcaali'de vatandaşlara yararlı olmak amacıyla projeyle ilgili Bilgilendirme Günleri düzenleneceğini açıkladı. İlki bugün Belediye binasın önünde saat 15.00-19.00 arası, ikincisi yarın Vızrojdentsi semtinde yeni köprünün bitiminde bulunan trafik ışık sisteminin yanında aynı saatlerde yapılacak. Ayrıca Belediye Kültür Merkezi önünde bu cumartesi günü saat 10.00-14.00 arası en son Bilgilendirme Günü olacak.


DİĞER HABERLER