Kırcaali'de Coşkulu 23 Nisan KutlamasıPazartesi, 23 Nisan 2012

Kırcaali'de Coşkulu 23 Nisan KutlamasıÖmer Lütfi Kültür Derneği, Kırcaali'de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın coşkulu kutlamasını gerçekleştirdi. Yüksel Esen ve Sebahat Ahmet'in yönetmenliğinde dernekte faaliyet gösteren Türk folklor ekiplerinin katılımıyla Kırcaali Belediye Kültür Merkezi salonunda sunulan konseri izlemeye tüm bölgeden 400'den fazla kişi geldi. Çocuk Bayramı kutlama etkinliğini Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosu Ramis Şen, Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis, Belediye Başkan Yardımcısı Elisaveta Kehayova, eski Milletvekili Ahmet Hüseyin, Kırcasalih Belediyesi Atatürk İlköğretim Okulu heyeti şereflendirdiler.

Programın başında Kadriye Latifova Çocuk Folklor Ekibinden çocuklar 23 Nisan konulu şiirler okudular. Sahnede Kırcaali Türk Folklor Ekibi ve Kadriye Latifova Çocuk Folklor Ekibi'nden başka Türkiye'den konuk olarak Edirne ili Kırcasalih Belediyesi Atatürk İlköğretim Okulu Çocuk Folklor Ekibi yer aldı. Folklor ekiplerin gösterdiği Türk halk oyunları yanı sıra, Ömer Lütfi Derneği'nin solistleri Duygu Ali, Emre Ahmet, Mert Hüseyin, Behiye Ahmet ve Bayram Bayram söyledikleri birbirinden güzel Rodop türküleri ve şarkılarla seyircileri coşturdular ve sürekli alkış tufanına tutuldular.
Konser sonrası Kırcaali Türk Kültür ve Sanat Derneği /TÜRKSAD/ ve Kırcaali Haber Gazetesi tarafından düzenlenen "Benim Bayramım 23 Nisan" başlıklı kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere Başkonsolos Ramis Şen ve Başkan Hasan Azis tarafından ödüller sunuldu. Daha önce Kırcaali Haber'in duyurduğu gibi yarışma 1-4.sınıf ve 5-8.sınıf öğrencileri olmak üzere iki grupta gerçekleştirildi. Güney Bulgaristan Türkçe Öğretmenleri Derneği Başkanı Harun Bekir'in başkanlığında bir komisyon ülke çapından gelen tüm denemeleri değerlendirdi. Birinci grupta Ardino'nun Borovitsa (Çamdere) köyü okulunda 2.sınıfta okuyan Seven Habil, ikinci grupta ise Kırcaali'nin Stremtsi (Göklemezler) köyü okulunda 8.sınıf öğrencisi Şerife İsmet birinci oldular. İkisi de birer diz üstü bilgisayarla ödüllendirildiler. Birinci grupta ikinci ve üçüncü olan Kırcaali'den 4.sınıf öğrencisi Emre Ahmet'e ve Kırcaali'nin Ençets (Salman) köyü okulunda 4.sınıf öğrencisi Burçin Seyidali de birer dijital fotoğraf makinesi kazandılar. Aynı ödül ikinci grupta ikinci ve üçüncü yeri kazanan Kırcaali'nin Çiflik köyünden 5.sınıf öğrencisi Neşe Nedim'e ve Krumovgrad'ın Tokaçka köyü okulunda 8.sınıfta okuyan Özcan Mustafa'ya sunuldu.

Sayın Ramis Şen, Kırcaalilerin ve tüm çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutladıktan sonra başta Ömer Lütfi Kültür Derneği Müdürü Müzekki Ahmet ile Başkanı Seyhan Mehmet olmak üzere programa katılan tüm çocuklara ve gençlere teşekkürlerini sundu.
Belediye Başkanı Hasan Azis de çocukların bayramını kutlayarak, "Kırcaalili çocuklarının 1 Haziran'dan başka artık 23 Nisan da bayramlarıdır. Kırcaali'de, hoşgörü başkenti olarak çocuklarımıza hoşgörü dersi vermek istiyoruz ve artık kardeş ve komşu ülkelerimizin de bayramlarını kutluyoruz. Çocuklarımızın her günü bayram olsun!" diye ifade etti.

Ödüllendirme töreninden sonra konsere katılan her çocuğa T.C. Filibe Başkonsolosu tarafından sağlanan birer Türkçe kitap hediye edildi.

Konser için Ömer Lütfi Kültür Derneği'ne, Sayın Ramis Şen'den, Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis'ten, Kırcaali Valisi İvanka Tauşanova'dan, Kırcaali Kamu Denetçisi Hakif Emin'den ve Bulgaristan Sosyalist Partisi /BSP/ Kırcaali İl Teşkilatından birer sepet çiçek sunuldu. Ayrıca BSP Kırcaali İl Teşkilatı Türkiye'den gelen heyete ayrı bir sepet göndermişti ve onlardan alınan tebrik mesajı okundu.

Çocuk Bayramı kutlaması tüm çocukların sahnede hep beraber "Hayat Bayram Olsa!" şarkısına eşlik etmeleriyle son buldu.

Filibe'deki Atatürk Kütüphanesi de 23 Nisan Çocuk Bayramı münasebetiyle 20 çocuğun katıldığı bir etkinlik düzenlemiştir.

T.C. Filibe Başkonsolosluğunun desteği ile 23 Nisan münasebetiyle Edirne'de düzenlenen kutlamalara Filibe'den ‘‘Kiril ve Metodiy'' okulundan öğrenciler, Tekirdağ'da düzenlenen kutlamalara ise Madan'a bağlı Vırbina Köyü okulundan öğrenciler katılırmış ve Türk arkadaşlarıyla birlikte 23 Nisan Çocuk Bayramını Türkiye'de kutlamıştır.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER