Kırcaali'de Coşkulu Anadili Günü KutlamasıPazartesi, 21 Şubat 2011

Kırcaali'de Coşkulu Anadili Günü Kutlaması Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği'nde her yıl olduğu gibi bu yıl da Anadili günü coşkuyla kutlandı. Çok sayıda vatandaşın katıldığı kutlamada, T.C. Filibe Başkonsolosu Sayın Ramis Şen ve Muavin Konsolos Sayın Murat Türkaslan, Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis, Bulgaristan Müslümanları Yüksek Şura Başkanı ŞabanaliAhmed, Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmed, Çernooçene Belediye Başkanı Aydın Osman, Kırcaali Belediye Meclis Başkanı Seyfi Necip, yerel meclis üyeleri ve "Recep Küpçü" Edebiyat kulübü üyeleri yer aldı.

Etkinliğe, eski Türkçe müfettişi Harun Bekir'in Anadili ile ilgili sunumuyla başlandı. Daha sonra derneğin çocuk folklor ekibinin minik solistleri Türkçe şarkılar söyledi ve Anadilimiz Türkçeye adanmış çocuk şiirleri okudular. Ekibin sunduğu halk oyunları geceye renk kattı. Çocuklar sahneden Hasan Azis'in her birine sunduğu Anadili Türkçe kitapları ve çikolatalarla uğurlandılar.
Programda Selahattin Şakir'ın üçüncü kitabı "Gölge", redaktörü şair Haşim Semerci tarafından tanıtıldı. Şair 1960 yılında Çernooçene Belediyesine bağlı Vodaç (Çanakçı) köyünde dünyaya gelmiştir. İlk şiir kitabı "Gül Dikenden Ayrılırken" 2008'de çıktı, ikinci "Kırık kalpler" ise 2009'da. Semerci önsözde de belirttiği gibi, "Selahattin'in başarıları devam ediyor. "Gölge" sılaya düşkün, vatan sevgisiyle yaşayan, ama aynı zamanda vatan hainlerini aşağılayan bir şair ve yazarın kitabıdır. Öte yandan da gönül tellerinden iyi anlayan; arkadaşlığın, dostluğun, ağabeyliğin, değerini bilen bir kardeşin kitabıdır." dedi. "Gölge" kitabında Şakir'in, aşk, lirik ve siyasi şiirler ve fıkraların aracılığıyla günümüzde toplumun problemlerini dile getirip, onlara çözüm önermek istediği açıklandı. Şair fıkralarında hayatın gerçeklerini başkahraman Koca Ali'nin sayesinde anlatıyor.
"Ömer Lütfi" Türk Kültür Derneğinin Müdürü Müzekki Ahmed misafirlere sıcak bir "Hoşgeldiniz" ile karşıladı, herkesin Uluslararası Anadili Gününü ve müellifin yeni kitabını kutladı.

Kırcaali Belediye Başkanı tebrik konuşmasında, "Bu akşam anlamlı günlerden bir tanesidir. Her ne kadar geç kaldık düşüncesiyle yaşasak da, Bulgaristan'da Kırcaali Belediyesinde artık ikinci yıl Anadili Gününü kutluyoruz. Tabii ki, bu kutlamalarda her zaman olduğu gibi, "Ömer Lütfi" Kültür Derneğinin önemli yeri olduğunu belirtmek istiyorum. Bizim önemli projelerimizden biri, geçen yıl Sofya Üniversitesi ve Ankara Bilkent Üniversitesi ile ortaklaşa düzenlediğimiz Uluslararası Türk Dili Kurultayıydı. Onun dışında özellikle belirtmek isterim ki, Bulgaristan'da sadece Kırcaali'de artık 15 yıldır Türk Folklor Festivali düzenliyoruz. Tabii ki, bunu bölgedeki diğer belediyelerden aldığımız destekle başarıyoruz" dedi. Başkan bu durumun son yıllarda bazı çevrelerde sıkıntı yarattığını söyledi, ve "Biz Avrupa Birliği bir ülkeyiz ve Türk kültürünü yaşatma yolumuzdan dönmeyeceğiz" diye altını çizdi. Hasan Azis, " Ben Türk kültürünü konuşurken, camilerimizi ve müftülerimizi ayırmak istemiyorum. Çünkü onlar bizim kültürümüzün önemli bir parçasıdır" diye vurguladı. Belediye Başkanı, "Sıkıntılar devam ediyor ve bizim çok çalışmamız gerekecek" dedi ve eski Anadili ders kitaplarını örnek gösterdi. Sayın Azis, "Kırcaali Belediyesi bu konuda bir adım daha attı. Biz, kardeş belediyelerimiz Tekirdağ ve Bursa-Osmangazi'nin yardımlarıyla Kırcaali Belediyesine bağlı 25 okuldaki Türkçe okuyan öğrenciler için bu ders kitabının ikinci baskısını yaptık" diye bildirdi. Ayrıca Başkan, Kırcaali Haber gazetesinin sadece Kırcaali bölgesinde değil, tüm Bulgaristan çapında Türk Dili açısından büyük rol oynadığını belirtti. Bundan dolayı gazete sahibi Müzekki Ahmed'e ve "Ömer Lütfi" Türk Kültür Derneği yönetmeni olarak Türk kültürüne verdiği hizmet adına teşekkürlerini sundu.

Çernooçene belediye Başkanı Aydın Osman, komşusunun "Gölge" kitabını tebriklerken, Anadiline değindi ve Türkçe konusunda yapılacak çok iş olduğunu belirtti. Ülkede başka bölgelere kıyasla Türkçenin seçmeli dersle de olsa okutulduğunu dile getirdi. Sayın Osman, okul müdürleriyle sürdürülecek temaslarla bu problemin aşılabileceğini düşünüyor. Başkan'ın, Selahattin Şakir'in kitaplarından, ana sponsorlardan biri olduğu ortaya çıkıyor.

Selamlamalara daha "Recep Küpçü" Edebiyat Derneğinin üyeleri şair Habibe Hasan ve Bayram Kuşku da okudukları kendi eserleriyle katıldılar.
Aynı gün Kırcaali Belediyesi Birleşik Çocuk Merkezinde bölgeden 13 okulun katıldığı Anadili bayramı düzenledi.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER