Kırcaali'de Coşkulu Kurban BayramıCuma, 31 Temmuz 2020

Kırcaali'de Coşkulu Kurban Bayramı Müslüman alemi Kurban Bayramına kavuşma sevincini yaşıyor. Bu sabah ülkede Türklerin yoğun olarak yaşadığı Kırcaali şehrinde de mübarek kurban bayramı coşkuyla karşılandı. Yüzlerce Müslüman Türk, bayram namazını eda etmek üzere COVID-19 koşullarına uygun olarak açık havada Kırcaali Arpezos Parkına akın etti.

Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani, Kırcaali Belediye Başkanı Dr. Müh. Hasan Azis, Belediye Meclis Başkanı Hüseyin Ahmed, Belediye Başkan Yardımcıları ve Meclis Üyeleri bayram namazını Kırcaali cemaati ile birlikte kıldılar.

Bölge Müftüsü bayram namazına kadar yaklaşık yarım saat cemaate günün anlam ve önemine binaen coşkulu bir vaaz ve nasihatte bulundu. Ardından Kırcaali Belediye Başkanı Dr. Müh. Hasan Azis tüm Müslümanların bayramını kutladı, birlik ve beraberlik mesajları verdi.

Cemaate hitap eden T.C. Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani, herkesin Kurban Bayramı'nı tebrik etti. T. C. Sofya Büyükelçisinin selamlarını sunan Başkonsolos devamında, "Tüm vatandaş ve soydaşlarımızın ve de İslam Aleminin mübarek Kurban Bayramını kutluyor, bayramın tüm dünyaya barış, huzur, sevgi ve refah getirmesini temenni ediyoruz." diye belirtti.

Bayram namazını kıldıran Merkez Cami Baş İmam Hatibi Erdinç Hayrullah, namazın kılınışının usulünü hatırlattıktan sonra Başmüftülük tarafından ilan edilen saat 6.45'te müminler namaza saf tuttular. Cami Baş İmam Hatibi Erdinç Hayrullah'ın bayram hutbesinden sonra edilen dualarla namaz sona erdi.

Namaz sonrası Kırcaali'nin geleneklerine uygun olarak, Belediye Başkanı Hasan Azis, Başkonsolos Hüseyin Ergani ve Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet, Kırcaali'deki Hristiyan toplumunu temsilen Kilise Papazı Peder Garena'nın da katılımıyla bayram kahvesi içildi. Her yıl Müslüman/Türk ve Hristiyan/Bulgar toplumu dini bayramlarını birlikte kutlayarak güzel bir örnek sergiliyor.

Kırcaali'den başka bu sabah ilde bulunan yaklaşık 350 cami ve mescitte kılınan bayram namazı ile Kurban Bayramı coşkuyla karşılandı.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER