Kırcaali'de coşkulu Kurban Bayramı kutlamalarıPerşembe, 25 Ekim 2012

Kırcaali'de coşkulu Kurban Bayramı kutlamalarıBu sabah yüzlerce Müslüman Kırcaali Merkez Camii'de mübarek Kurban Bayramını karşıladılar. Her bayramda olduğu gibi, bu defa da camiye sığmayan yüzlerce Müslüman sisli ve soğuk havada bayram namazını cami avlusunda idrak etmek zorunda kaldılar. Ayrıca çok sayıda mümin ise, caminin dolup taşması sebebiyle bayram namazını hiç kılamadılar. Cami yanında bir araya toplanıp, namaz sonrası bayramlaşmayı beklediler. Yürekler acısı bu durum bir kez daha Kırcaali'de ikinci bir camiye büyük ihtiyaç duyulduğunu sergiledi.

Bulgaristan Müslümanları Yüksek İslam Şura Başkanı Şabanali Ahmet verdiği vaizlerde Kurban Bayramının tarihini ve faziletlerini anlattı. Bu bayramın İbrahim Aleyhisselamın Allah'ın ona verdiği emriyle oğlu İsmail'i kurban edeceği sırada, bir meleğin Allah tarafından gönderilen kurbanlık bir koçu getirmesine dayandığını belirtti. Şabanali Hoca müminlere, "Cenabı Allah hepimize Hz. İbrahim'in ve oğlu İsmail'in O'na teslimiyetlerini nasip etsin! Bu hadise bir defa daha gösteriyor ki, Allah'ın emirlerinin dışına çıkamayız!" diye seslendi.

Şabanali Ahmet camiden Kırcaalilerin Kurban Bayramını kutladı.

Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis de bugün bayram namazını merkez camide kıldı. Başkan, tüm Müslüman camiasının Kurban Bayramını kutlarken son günlerde Kırcaali'de yaşanan tatsız olaylar ile ilgili provokasyonlara hiçbir şekilde gelmememizi, yaşanılan sıkıntılara rağmen daima hoşgörülü olmamızı, birlik ve beraberliğimizi korumamızı ve sorumlu birer Bulgaristan vatandaşı olarak hareket etmemiz için çağrıda bulundu.

Caminin imamları bayram namazı kılınışının usulünü hatırlattıktan sonra Başmüftülük tarafından ilan edilen tam saat 8.25'de müminler namaza saf tuttular. Aralarında oldukça gençlerin bulunması hoş bir olaydı.

Namaz sonrasında Müslümanlar, birbirleriyle kardeşçe kucaklaşıp, büyüklerin ellerinden, küçüklerin gözlerinden öperek, Kurban Bayramını kutlayıp güzel dileklerde bulundular.

Bayramlaşma adetinden yararlanıp, şeker ve para toplamak için onlarca çocuk, cami kapısının yanında müminlerin çıkmasını beklediler. Cami kapısı önünde iki kişi ise, bayram vesilesiyle camiye yapılan para bağışlarını toplamak için görevlendirilmişlerdi.

Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis'in de camiden çıkmasını gören çocuklar bayramını kutlamak için etrafına üşüştüler ve yaptıkları tezahüratlarla ona duydukları gerçek sevgi ve saygıyı gösterdiler.

Şabanali Ahmet cami çıkışında Kırcaali Haber Gazetesine şunları belirtti: "Daha önce de belirttiğimiz gibi Kurban Bayramı Allah'a yaklaşmanın bir yolu ifadesi olarak algılanmıştır. İslam dininde iki büyük bayramdan biridir. Aynı zamanda hac ibadetinin bu dönemde yapılmasıyla ayrı bir önem kazanır. Bu çerçevede Kurban Bayramının bütün İslam alemine, Bulgaristan Müslümanlarına hayırlı olmasını, bereket getirmesini, hayatlarında daha güzel günlere çığır açmasını Cenabı Allah'tan niyaz ediyoruz. Bulgaristan genelinde Kurban Bayramının ikinci gününde her bölge müftülüğü tarafından 9 büyükbaş hayvan kesilip ihtiyacı olan Müslümanlara dağıtılacak. Ben tüm Müslüman camiasının Kurban Bayramını tebrik etmek istiyorum. Küçüklerin büyüklerine saygı, büyüklerin ise onlara sevgi göstererek bayramın sevgi, saygı, hoşgörü, kardeşlik, anlaşma, huzur ve mutluluk içerisinde geçmesini diliyorum".

Bayramlaştıktan sonra Müslümanlar hazırladıkları kurbanlık hayvanları kesmek için evlerine koştular.

Kırcaali Merkez Camii'den başka bu sabah tüm ilde bulunan yaklaşık 340 cami ve mescitte Kurban Bayramı namazı kılındı, bayramı karşılama sevinci yaşandı.Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER