Kırcaali'de coşkulu Ramazan BayramıPazartesi, 28 Temmuz 2014

Kırcaali'de coşkulu Ramazan BayramıBu sabah yüzlerce Müslüman Türk Kırcaali Merkez Camii'nde mübarek Ramazan Bayramını karşıladılar. Her bayramda olduğu gibi, bu defa da camiye sığmayan yüzlerce Müslüman bayram namazını cami avlusunda idrak etmek zorunda kaldılar. Ayrıca çok sayıda mümin, caminin dolup taşması sebebiyle bayram namazını hiç kılamadılar. Cami yanında bir araya toplanıp, namaz sonrası bayramlaşmayı beklediler. Yürekler acısı bu durum bir kez daha Kırcaali'de ikinci bir camiye büyük ihtiyaç duyulduğunu gözler önüne serdi.

Camide vaiz veren Bulgaristan Müslümanları Yüksek İslam Şura Başkanı Şabanali Ahmet, Ramazan Bayramının önemini vurguladı, Kırcaalilerin Ramazan Bayramını kutladı. Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis, Kırcaali Milletvekili Mustafa Ahmet, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) İlçe Başkanı Muharrem Muharrem, TÜRKSAD Başkanı Müzekki Ahmet de bayram namazını merkez camide kılanlar arasındaydı.

Caminin imamlarından Erdinç Hayrulla bayram namazı kılınışının usulünü hatırlattıktan sonra Başmüftülük tarafından ilan edilen tam saat 6.46'da müminler namaza saf tuttular. Aralarında oldukça gençlerin bulunması sevindirici bir olaydı. Namaz sonunda bayram hutbesi veren imam kırgınların ve dargınların barışması gerektiğine dikkat çekti.

Namazdan sonra Müslümanlar, birbirleriyle kardeşçe kucaklaşıp, büyüklerin ellerinden, küçüklerin gözlerinden öperek, Ramazan Bayramını kutlayıp güzel dileklerde bulundular.

Bayramlaşma geleneğinden yararlanıp, şeker ve para toplamak için onlarca çocuk, cami kapısının yanında müminlerin çıkmasını beklediler. Cami kapısı önünde iki kişi ise, bayram vesilesiyle camiye yapılan para bağışlarını topladı.

Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis cami içinde yaptığı selamlama konuşmasıyla, tüm Müslümanların Ramazan Bayramını kutladı ve hayırlara vesile olmasını diledi. Başkanın camiden çıktığını gören çocuklar bayramını kutlamak için etrafına üşüştüler ve yaptıkları tezahüratlarla ona duydukları sevgi ve saygıyı gösterdiler. Başkan ise çocuklara para vererek, sevindirdi.

Şabanali Ahmet cami çıkışında Kırcaali Haber Gazetesine şunları söyledi: "Bulgaristan Müslümanlarının Ramazan Bayramını tebrik ediyorum. İslam dininde iki bayramdan biri olan Ramazan Bayramı insanoğlunun üzerine rahmet akan bir aydan sonra gelmektedir. Bir ay boyunca orucumuzu, ibadetlerimizi bereketli ifa etmeye çalıştık. Akabinde de Ramazan Bayramı ile müşerref olduk. Bu bereketli aydan sonra bütün insanlığa barış, huzur, sağlık, sıhhat, afiyet getirmesini temenni ediyoruz. Daha iyi Müslüman olmamıza vesile olmasını cani gönülden temenni ediyoruz. Küslerin barıştığı, çocukların sevindiği, dünyada savaşın olmadığı, haksız yere kan akmadığı bir dünyayı temenni ediyoruz. Bu şekilde bizim kulluk yaptığımız bir aydan sonra bu bayramın sevincini yaşamamız şüphesiz ki bizde paha biçilmez bir mutluluk oluşturmaktadır. Onun için tekrar bütün Müslümanların bayramını kutluyorum ve Gazze'dekilere de biran önce Allah barış nasip etsin, orada olanlara sağlık, sıhhat nasip etsin ve oradaki insanlığın da bizim gibi diğer imkanlardan yararlanmasını temenni ediyorum".

Daha sonra Belediye Başkanı Hasan Azis de basın aracılığıyla Müslümanların bayramını tebrik ederek, sağlık, sıhhat, afiyet, huzur ve barış dileklerinde bulundu. Ramazan ayı boyunca Kırcaali'de toplam yaklaşık 8 bin kişiye iftar yemekleri verildiğini kaydetti. Bayramın insanları birleştirdiğini, birbirlerine karşı sevgi ve saygısını göstermeye vesile olduğunu, iyi komşuluk ilişkilerinin ön plana çıktığını belirtti. Ramazan ayında bir kez daha Kırcaali'de insanların din ve etnik mensubiyeti fark etmeksizin birbirleriyle anlaşma, huzur, saygı ve hoşgörü içerisinde yaşadıklarının gösterildiğinin altını çizdi. Bu nedenle "Hoşgörünün Başkenti" adı verilen Kırcaali'de bir ay boyunca Müslüman ve Hıristiyanların, yerel yönetim ve devlet idaresinin temsilcilerinin, yerel dini cemaat önderlerinin aynı sofrada buluştuklarına dikkat çekti. Bundan dolayı şehirde hoşgörünün sağlanmasına katkıda bulundukları için hepsine teşekkürlerini sundu.

Merkez Camii'nden başka bu sabah tüm Kırcaali ilinde bulunan yaklaşık 340 cami ve mescitte Ramazan Bayramı namazı kılındı, bayramı karşılama sevinci yaşandı.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER