Kırcaali'de Covid 19’a karşı aşılama kampanyası yeniden başladıSalı, 03 Ekim 2023

Kırcaali'de Covid 19’a karşı aşılama kampanyası yeniden başladı

Kırcaali Bölge Sağlık Müfettişliği (RZİ) Müdürü Viktor Kirçev, “Kırcaali'deki RZİ Aşı Muayenehanesinde bu sabah saat 9.00'dan itibaren yeni tip koronavirüse karşı aşı kampanyası yeniden başlayacak. Aşılama yaptırmak için çok sayıda vatandaş kayıt yaptırdı” diye bildirdi. Dr. Kirçev, Aşı Merkezi’nin haftada iki gün çalışacağını, ilginin artması halinde üçüncü bir iş gününde de vatandaşları kabul edeceğini söyledi.

Kırcaali RZİ’den başka ildeki aile hekimliklerinde aşı olmak için de kayıtlar başladı. Kırcaali Hastalık Tanı ve Danışma Merkezi 1’deki Aşı Merkezi de çalışacak.

Kırcaali RZİ Bulaşıcı Hastalık Sürveyansı Müdürü Dr. Tanya Belovska, korona virüsünün en yeni türlerine karşı etkili olan en yeni XBB.1.5 aşısını stoklarında bulundurduklarını vurguladı. Dr. Belovska, 60 yaş ve üzeri, diyabet, kalp ve damar hastalıkları, akciğer hastalıkları gibi kronik hastalıkları olan, hamile kadınlara aşı yapılması önerildiğini belirtti. Aşılama kampanyasında sağlık personeli ve sosyal hizmet kuruluşlarında çalışan personele öncelik tanınacak.

RZİ, koronavirüs aşılarının yanı sıra grip aşılarını da uygulamaya hazır.

Georgi KULOV


DİĞER HABERLER