Kırcaali'de düzenlenen Ulusal Etnik Gruplar Festivali’ne 250'den fazla amatör sanatçı katılacakCuma, 03 Haziran 2022

Kırcaali'de düzenlenen Ulusal Etnik Gruplar Festivali’ne 250'den fazla amatör sanatçı katılacak

Kırcaali’de bu yıl 8’incisi düzenlenen Ulusal Etnik Gruplar Festivali, ülkenin çeşitli bölgelerinden 250'den fazla katılımcıyı bir araya getirecek. "Kırcaali - Hoşgörü Başkenti" başlığı altında düzenlenen festival bu yıl görülmemiş yoğunlukta katılım ile gerçekleşecek. 20'den fazla müzik ve dans grubu şarkı ve dans gösterileri sunacaklar. Kırcaali - Hoşgörü Başkenti Ulusal Etnik Gruplar Festivali, Kırcaali’deki Ömer Lütfi Kültür Derneğinin girişimiyle düzenleniyor.

Ömer Lütfi Türk Kültür Derneği Müdürü ve festivalin ana organizatörü Müzekki Ahmet, “Folklor severler, 4 Haziran Cumartesi günü saat 14.00'den itibaren Kültür Evi'nde amatör sanatçıların sergileyeceği performansları izleme fırsatı bulacak. Kırcaali’ye ülkenin çeşitli bölgelerinden halk kültür evleri ve okullardan folklor grupları gelecek. Festivale şimdiye kadar Bulgarlar, Türkler, Yahudiler, Romanlar ve Ermeniler olmak üzere Bulgaristan'daki tüm etnik grupların temsilcileri katıldılar. Bu yılki festivalin katılımcıları da ülkedeki farklı etnik toplulukları temsil edecekler” diye açıkladı.  

Festivalin nasıl başladığını anımsatan Müzekki Ahmet, 10 yıl öncesine kadar Ömer Lütfi Kültür Derneğinin bölgesel düzeyde folklor geçitleri düzenlediğini ve o sırada bir festival fikri doğduğunu ve Ulusal Etnik Gruplar Festivali’nin bu yıl sekizincisini gerçekleştireceklerini belirtti.

Salgın nedeniyle iki yıl ara verilen festival, şimdi yoğun ilgi görüyor. Organizatörler, çok sayıda katılım başvurusu nedeniyle gelecek yıldan itibaren festivali iki gün sürdürmeyi planlıyorlar.

Ömer Lütfi Kültür Derneği Müdürü, “ Kırcaali - Hoşgörü Başkenti Ulusal  Etnik Gruplar Festivali, Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Dr. Hasan Azis'in himayesinde düzenleniyor. Festivalin sonunda katılımcılara birer diploma verilecek” dedi.

Kırcaali Kültür Evi’nin çatısı altındaki Çocuk Folklor Ekibi’nin gösterisiyle başlayacak festival, Ömer Lütfi Kültür Derneğinin çatısı altındaki Kırcaali Türk Folklor Ekibi’nin gösterisiyle son bulacak.

Georgi KULOV


DİĞER HABERLER