Kırcaali'de eğitim altyapısını yenileme projesinin temel atma töreni yapıldıPazartesi, 23 Temmuz 2018

Kırcaali'de eğitim altyapısını yenileme projesinin temel atma töreni yapıldı18 Temmuz 2018 Çarşamba günü Kırcaali Hristo Botev Dil Lisesi ve Aziz Kiril ve Aziz Metodiy Kardeşler Lisesi'nde eğitim altyapısını yenileme projesinin temel atma töreni yapıldı. Törende Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis, Kırcaali Belediye Başkan Yardımcısı Müh. Katya Mitovska, Kırcaali Valisi Nikola Çanev, iki okul müdürü, Kırcaali Bölge Eğitim Müdürlüğünde görevli uzman Angelina Kostova, okullarda görevli birçok öğretmen, öğrenciler ve ebeveynler hazır bulundular. Projeyi uygulayacak inşaat şirketinin ve yapı denetim şirketinin temsilcileri de oradaydı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Kırcaali İlçesi'nde Eğitim Yapılarının Yenilenmesi ve Yeniden İnşası Projesi yöneticisi Belediye Başkan Yardımcısı Müh. Katya Mitovska, "Dün ve bugün bizim için bir bayramdır, çünkü Belediye Yatırım Programı'nı gerçekleştiriyoruz ve böylece yaklaşık 14 milyon leva tutarındaki eğitim altyapısında yer alan birkaç önemli yapının tamiratını başlatmış oluyoruz" diye kaydetti. Proje uygulayıcılarına başarılar ve okullar başlamadan önce binaların kaliteli bir şekilde tamir edilmiş olması için süreye titizlikle uymalarını diledi.

Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis," Son 50 yılda eğitim altyapısına en büyük yatırımı yapıyoruz. Bu yatırımların tarihi olduğunu söylersek, abartmış olmayacağız. Belediyenin yatırım programına yönelik 21 milyon levadan yaklaşık yüzde 70'ini okulların yenilenmesi için ayırdık. Onarımlar, 6 000'den fazla öğrenciye fayda sağlayacak" diye vurguladı. Müh. Azis konuşmasında il merkezinde son yıllarda gerçekleştirilen Entegre Su Boru Hattı, Su Aynası kanalı, Kuzey Arpezos Parkı gibi şehrin cehresini değiştiren projeleri de anımsattı.

Vali Çanev,"Bugün burada bulunmaktan şeref duymaktayım, çünkü hükümet yönetim programında öncelik olarak Bulgaristan'da eğitime yönelik taahhüdünü teyit etmiş oldu" dedi.

Proje kapsamında Hristo Botev Yabancı Diller Lisesi ve Aziz Kiril ve Metodiy Lisesi öğrencilerinin eğitim gördüğü binada enerji verimliliğini artırmaya yönelik tedbirler alınacak. Yaklaşık 2,9 milyon leva kaynakla okul bahçesindeki asfalt yenilenecek, spor sahaları ve yüzme havuzunda onarım çalışmaları yapılacak, bina dış cephede ısı yalıtımı yapılacak ve derslik mobilya donanımları yenilenecek. "Çocuklara yatırım, geleceğe yatırımdır" diyen Aziz Kiril ve Metodiy Lisesi Müdürü Mariana Peeva ve Müdür Yardımcısı İvan Dimov, onarım çalışmalarının süre içinde kaliteli bir şekilde yapılacağına dair ümidini dile getirdiler.

Protokol konuşmalarından sonra Müh. Hasan Azis, Müh. Katya Mitovska ve iki okul müdürü, hep birlikte hayırlı uğurlu olması için ıtır çiçekli küçük bir bakır kapla yere su döktüler. Belediye Başkanı, sembolik olarak ilk kazmayı vurmak için kepçeye bindi. Öğrenciler, konukları İyilik Şarkısını seslendirerek selamladılar.


DİĞER HABERLER