Kırcaali’de en yaygın 200 Türk ve Müslüman isimleri sergisi açıldıCuma, 24 Aralık 2021

Kırcaali’de en yaygın 200 Türk ve Müslüman isimleri sergisi açıldı

Binlerce şarkı, taşıdığımız isme ithaf edilmiştir. Ad, yaşamımız boyunca bize eşlik eden gizli bir enerjidir. Adlarımız atalarımızla bir bağ, aile hikâyelerimizin sembolik bir işareti, aynı zamanda dünya tarihi, efsanevi olaylar ve dini inançlarla olan bağımızdır. Bir dilden diğerine tercüme edilen binlerce özel ismin "kader", "Allah'ın kulu", "övülmeye layık", "birçok milletin babası/anası", "prens", "galip", “parlak, ışıltılı, güzel ","kartal”, “bağımsız", "görkemli”, “koruyucu", "şanlı ol", "Tanrı tarafından armağan“, yıldız taşıyıcı” vs. anlamlarına gelmesi tesadüf değildir. İsim bizim kimliğimizdir, aynı zamanda kaderimizin bir çeşit işaretidir.

Kırcaali’deki KRIG Sanat Galerisinde 17 Aralık Cuma günü ziyarete açılan bir sergi, Bulgaristan’da Bulgarca adlarla değiştirilen Türk ve Müslüman adların iadesinin 32. yıl dönümüne adanmıştır. 29 Aralık 1989'da Bulgaristan Komünist Partisi Merkez Komitesinin olağanüstü genel kurulu kararının ardından Bulgaristan’daki Türk ve Müslümanların isimlerinin iade edilmesine karar verildi. Bu kararla o zamanki totaliter rejim tarafından 10 Aralık 1984 tarihinde sözümona “Yeniden Doğuş (Soya Dönüş) Süreci” adıyla başlatılan zorla isim değiştirme kampanyası sona erdi. İlk olarak Kırcaali ve Haskovo (Hasköy) illerinde ikamet eden Türklerin isimleri değiştirilmişti.

Bu dramatik olayların anısına şimdi on genç gönüllünün el yazısıyla dünyanın en yaygın 200 Türk ve Müslüman ismin orijinalinin ve Bulgarca telaffuzdaki kullanım şeklinin yazılı olduğu, galeri boşluğunda asılı duran 3 metrelik yerleştirme


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER