Kırcaali’de ev abonelerinin su faturalarına 55 stotinka atık su ücreti ilave edilecekSalı, 29 Eylül 2015

Kırcaali’de ev abonelerinin su faturalarına 55 stotinka atık su ücreti ilave edilecekBugün Kırcaali'de Entegre Su Projesi'nin tamamlanmasıyla ilgili düzenlenen basın toplantısında proje yöneticisi Müh. Mitko Sinabov ve projenin ortağı Su ve Kanalizasyon Şirketi'ni temsilen Müh. Fahri Mustafa yer aldılar.

Proje kapsamında inşa edilen atıksu arıtma tesisini ve diğer tesisleri idare edecek Su ve Kanalizasyon Şirketi tarafından hazırlanan programda, Kırcaali'de ev abonelerinin su faturalarına metreküp başına 55 stotinka (santim) atık su ücreti ilave edileceği belirtildi. Şirketler için ise atık su ücretinden dolayı faturalara yansıyacak tutar metreküp başına 1,38 levaya kadar ulaşabilir. Müh. Fahri Mustafa, "Şu anda ev aboneleri bir metre küp su için 1,60 leva ödüyorlar. Su ve Kanalizasyon Şirketi olarak metre küp başına suyun fiyatının 2,20 levaya çıkmasını bekliyoruz. Üç aya kadar Enerji ve Su Düzenleme Komisyonu'nun Kırcaali Su ve Kanalizasyon Şirketi tarafından yapılacak suyun fiyatının yükseltilmesine ilişkin teklifle ilgili karar vermesi gerekmektedir. Aynı şekilde bir süre önce atık su arıtma tesisine sahip olan Momçilgrad (Mestanlı) İlçesi'nde de suyun fiyatı metre küp başına 55 stotinka artacak. Şimdilik yalnızca Kırcaali'nin Gledka semtinde yaşayan ev aboneleri için suyun fiyatında herhangi bir değişiklik olmayacak. Bunun sebebi ise Gledka semtindeki atık suları Kırcaali'nin atıksu arıtma tesisine ulaştıran yeni kolektör sistemine dahil edilmemiş olmasıdır. Projenin ikinci aşamasının uygulanmasında belirtilen değişiklik gerçekleşecek" dedi.

Proje yöneticisi Müh. Mitko Sinabov, Çevre Operasyonel Programı kapsamında gerçekleştirilen projenin 69 590 828,94 leva maliyetinde olduğunu belirtti. Artık tüm tesislerin gerekliliklerini yerine getirdiklerini ve Su ve Kanalizasyon Şirketi'ne son teslim tarihinin 31 Ekim olduğunu belirtti. Plovdiv (Filibe) Su Havzası Müdürlüğü ve Bölge Çevre ve Su Müfettişliği tarafından atıksu arıtma tesisinin nasıl çalıştığının denetlendiğini açıkladı. Atıksu arıtma tesisinin 20 kişilik personelinin çoğunun eski Kurşun ve Çinko Fabrikası'nın atıksu arıtma tesisinin kadrolarından olduğu öğrenildi.

Tesisleri tedarik eden Alman şirketine göre çalışacak elemanların hemen hemen hepsi yüksek kalifiyeli kişilerden oluşmakta.

Müh. Sinabov, tesislerin 8 yıl garanti belgeleri olduğunun altını çizerek, bir yıl usulsüzlükler için denetleneceklerini paylaştı. O zamana kadar projenin maliyetinden bir miktar kaynakların tutulacağını ve tesisler arıza yapmadığı halde bu kaynakların üstlenici şirketlere geri ödeneceğini aktardı.

Haber: Resmiye MÜMÜN
Editör: Şükrü CAN


DİĞER HABERLER