Kırcaali'de festival eşliğinde düzenlenen Kasim Dal buluşmasıPazar, 15 Mayıs 2011

Kırcaali'de festival eşliğinde düzenlenen Kasim Dal buluşması Hükümetin dümeninde olanlar, halk arasında birlik, beraberlik ve hoşgörü konuşurken, dün Cumartesi günü, Kırcaaliler ilginç ve soru dolu bir olaya tanık oldular.

Birkaç hafta önce ilan edilen ve GERB partili kadınların organize ettiği, şehir parkında "Kırcaali - Gelenekler ve Gelecek" başlığı altında bir festival düzenlendi. Sıra sıra dizili stantlarda pide, börek, Türk baklavası gösteriye bol bol sunulmuştu. Fakat bu tatlıları hazırlayanlar arasında bir iki Türk kadının adı okunuyordu. Bunun yanı sıra festivalin göze batan ve düşündüren başka bir yanı da İlimizin hangi köylerinden amatör folklor ekipleri davet edilmişlerdi?! Ziyaretçiler arasında en çok dikkat çeken de buydu aslında. İlimizin tüm belediyelerinden gelen sadece Bulgar folklor grupları sahnede gülüp oynarken,neden gene bölgedeki Türk folklor ekipleri davet edilmemişlerdi?! Nedenini bile bile yazmıyoruz, çünkü milliyetçilikle suçlanacağımızdan hiç şüphemiz yok. Buna ayrımcılık değil de ne denir. Yorum okuyuculara kalsın.

Kültür Bakanlığı kol kanadı altında düzenlenen festival gırla giderken, Kuzey Bulgaristan'dan /Tıgovişte, Razgrad, vs./ "merak ettikleri" festivale otobüslerle gelenler festival yeri yerine Tiyatro kafeteryası masalarını fethetmişlerdi. Ve aralarında konuşmalara istemeyerek kulak misafiri olduk. Bir erkek iki kadının konuşmalarından Tırgovişteli oldukları anlaşıldı. Buraya, festival bahanesiyle sağlandığı otobüslerle Kasim Dal'ın düzenlediği Anti-Doğan karşılaşmasına destek vermek için geldiklerini, şehri çok güzel ve şirin gördüklerini aralarında paylaşıyorlardı.

Evet, saat 11'30 suları Tiyatro salonuna girenleri gördük. Kuzey'den "Festival Turistleri" salonda yerlerini alırken, hele de Türkiye'den gelen kravatlı turist destekçilerden düne kadar HÖH Liderinin ayaklarına su döken, yoluna güller serpen birkaç kişiyi gördüğümüzde "Besle kargayı, gözünü oysun" atasözünü hatırlamamak elde değildi.

Kıcaali sakinlerinden 45-50 yolunu şaşırmış vatandaşın salonda olmaları hiç kimseyi şaşırtmadı.

Aynı gün, festival bahanesiyle Meclis Başkanı Tsaçeva ve Enerji Bakanı Trayçev'in Kırcaali'de bulunmalarını, Kasim Dal, bir tesadüf, diye açıklamada bulundu. Ama bu palavrayı Kırcaaliler yutmazlar!

Dünden beri de, Kırcaaliler aralarında Bulgarca bir bilmece soruyorlar, "Kasim dal, koy e vzel?" Çözebilene ücretsiz bir "BRAVO!"DİĞER HABERLER