Kırcaali'de hoşgörü anıtının inşasına başlanacakCuma, 01 Eylül 2023

Kırcaali'de hoşgörü anıtının inşasına başlanacak

Kırcaali'de uzun zamandır heykeltıraş Ziyatin Nureyev ve mimar Stanislav Lukov'un Hoşgörü Anıtı projesi yorumlanıyor. Şehirde en iyi görüneceği çeşitli yerler tartışıldı. Sonunda Arpezos Kuzey Parkı'nın ortasına dikilmesine karar verildi.

Anıt hakkında Kırcaali Belediye Başkanı Doç. Dr. Hasan Azis düzenlediği bir basın toplantısında şunları söyledi: “Papa'ya Kırcaali'nin simgesi olan ve uzun zamandır şehir ve ülke sınırlarını aşan etnik hoşgörü modelimizle gittik. Kendisine 26 Ağustos'taki kabulde anıtın bir maketini gösterdik. Kendisinin desteğini aldık. Artık hiçbir şey anıtın inşasını durduramaz. Umarım 2024 yılındaki açılışta, kendisiyle görüştüğümüzde davet ettiğimiz Kardinal Miguel Ayuso Guixot da hazır bulunur.”

Anıt, 6 metrelik bir sütun ve beyaz mermer bir çeşmeden oluşacak. Sütunun duvarları Kırcaali’de en yaygın dinler olan Hıristiyanlık, İslamiyet ve Museviliğin sayısı olan üç adet olacak. Suyun akacağı çeşmenin yalakları da üç tane olacak ve üzerlerinde ilgili dinlerin sembolleri tasvir edilecek.

Anıtın tasarımı, Kırcaali'nin fahri vatandaşı olan heykeltıraş Ziyatin Nuriyev'dir ve çevresindeki alan mimar Stanislav Lukov tarafından tasarlanmıştır.

Böyle bir sembolün inşası Kırcaali'yi dini ve etnik hoşgörü anıtlarına sahip birkaç Avrupa şehri arasına yerleştirecek.


DİĞER HABERLER