Kırcaali’de Hz. Muhammed’in doğumunun 1440. yıldönümü kutlandıCumartesi, 23 Nisan 2011

Kırcaali’de Hz. Muhammed’in doğumunun 1440. yıldönümü kutlandıBugün Kırcaali Kültür Evi'nde yüzlerce Kırcaalili dünyada son Peygamber Hazreti Muhammed Mustafa'nın (SAV) doğumunun 1440. yıldönümünü kutladılar. Hz. Muhammed'i anma ve anlama platformu olarak adlandırılan Kutlu Doğum programı Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü ve Kırcaali Bölge Müftülüğü tarafından düzenledi. Organizatörler Kırcaali ili Belediyelerine ve iş adamlarına maddi ve manevi destekten dolayı teşekkür sundular. Kainatın Efendisi Hz. Muhammed'e bol bol Selatü Selamlar getirildi, hayatı ve önemi örneklerle anlatıldı, Momçilgrad (Mestanlı) İlahiyat Lisesi ve Kuranı Kerim kursu öğrencileri içli ilahiler ve şiirler okudular, programı renklendirdiler. Resmi misafirler olarak Bulgaristan Müslümanları Yüksek İslam Şura Başkanı Şabanali Ahmed, Bölge Müftüsü Beyhan Mehmed, Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosu Ramis Şen, Hak ve Özgürlükler Hareketi Kırcaali İl Teşkilatı Başkanı Bahri Ömer, Kırcaali Kamu Denetçisi Hakif Emin hazır bulundular. Kutlu Doğum programını izleyenler arasında ilden Belediye Başkan Yardımcıları, yerel Meclis üyeleri, din adamları, imam hatip öğrencileri ve başka Hz. Muhammed'e gönül veren Müslümanlar vardı.
Program Kırcaali Merkez Camii imamı Erdinç Hayrulla Hoca'nın Kuranı Kerim'den ayetler okumasıyla başladı. Beyhan Mehmed Hoca Hz. Muhammed'i Müslümanların Peygamberi olarak değerlendirirken, onu hakkıyla anlatabilmenin mümkün olmadığına dikkat çekti. Müftü, Hz. Muhammed'in sıfatlarından birinin Habibullah veya Allah'ın Sevgilisi olmasının her şeyi anlattığını belirtti. Bu bağlamda, Yüce Allah'ın Resülüne diğer önceki Peygamberlere olduğu gibi sadece ismiyle değil, "Ya Nebi" şeklinde, yani överek hitap etmesini de örnek gösterdi. Sayın Mehmed, Cenab-ı Allah'a inananların model olarak, onun kulu ve elçisi olan müstesna şahsiyet Hz. Muhammed'in hayatını model tutmaları gerektiğinin altını çizdi. Peygamberin günlük hayatında Rabbine, topluma ve ailesine eşit zaman ayırarak denge kurduğuna vurguladı. Hoca, Hz. Muhammed'in daha önceki Peygamberler Hz. İbrahim, İsmail ve İsa'nın dualarının tecellisi olduğunu söyledi. Adının ise "Yerde ve gökte anılan Peygamber" anlamı taşıdığı anlaşıldı. Gül Sultan'ın eşlerine gösterdiği sevgi, saygı ve alaka, bununla beraber sahabelere ve de Yahudilere sergilediği hakka hukuka dayalı davranışları ifade edildi. Bölge Müftüsü, Peygamberin ümmetinden gördüğü onca işkenceden sonra yine de "Ümmetim, ümmetim!" diye feryadının son derecede olumlu düşünceye sahip olmasıyla açıkladı. Beyhan Hoca, "Hayatın her yönünde bize iyim severliği, tevazuyu, cömertliği, büyüğe saygı, küçüğe sevgi ilkesiyle örnek arz eylemiş Peygamberimiz" diye sözünü bitirdi.
Müh. Hasan Azis, Kırcaalileri selamlamasında, şehrin sembolü haline gelen hoşgörüye değindi. Başkan, Kırcaali'de yıllarca Müslümanları ve Hristiyanları İslam dininin de temeli olan hoşgörü içerisinde yaşatmaya çalışıldığına vurguladı. Bundan dolayı da Kırcaali'nin hoşgörü başkenti olarak tüm ülkede, hatta Türkiye ve Balkanlar'da da tanındığını belirtti.
Başkan Azis, "Hz. Muhammed'in hayatını örnek alarak yaşamaya gayret edelim!" diye çağrıda bulundu.
Şabanali Ahmed, Kırcaali Müslümanlarını selamlama konuşmasında Gül Ahmed'in hayatından seçkin örnekler sundu. Şabanali Hoca, "Peygamberi anlatmak değil, onu hayatımızla yaşamamız için anlamamız çok önemli, dedi. Yüksek İşlam Şura Başkanı, Kutlu Doğum Haftasının bu yılki konusunun "Peygamberimizin Hayatı-Adalet ve Refah Kaynağı" olduğunu açıkladı. Bu konunun gelişi güzel değil, son aylarda Bulgaristan Müslümanlarının yaşadığı Başmüftü krizinden dolayı seçildiğini dile getirdi. Hoca, "Adalet olursa, refah da olur" diye devlet yöneticilere ciddi bir mesaj verdi. Bu bağlamda, çarşamba günü İstinaf Mahkemesinin kararıyla çözüm bulan Başmüftü krizi için başından sonuna kadar desteğini esirgemeyen ve dini liderlerine sahip çıkan Müslümanlara teşekkür etti. Sayın Ahmed, Kuran'dan ayetler okuyarak, Allahü Teala'nın kuluna her durumda adil davranmasını emrettiğini vurguladı. "Adaletin olmadığı yerde zülüm vardır" diye öne sürdü.
Bulgaristan'da İslam dini eğitim veren okullardan Sofya İslam Enstitüsü ve yeni binası yapılan Mestanlı İmam Hatip Lisesi tanıtıldılar. Liseyi bitiren öğrencilere öğretimini devam etmeleri için burs sağlandığı bildirildi. Organizatörler, Müslümanlara çocuklarını bu tür okullara yönlendirmeleri çağrısında bulundular.Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER