Kırcaali’de kurşun üretimi durdurulduPazartesi, 18 Nisan 2011

Kırcaali’de kurşun üretimi durdurulduBugün saat 11.00'de çevre müfettişleri Kurşun Çinko Fabrikasına gelerek, fabrika temsilcileri ve polis yardımıyla kurşun ve kurşun karışımları işlenilen tesisattın yığma makinesi bulunan bölümünü mühürlediler. Böylece Haskovo Bölge Çevre ve Su Müfettişliği temsilcileri metal mühürle fabrikanın cevher konsantresi işlenilen bu kısmının faaliyetini durdurdular. Kurşun fabrikasının bu bölümünde toplam üretimin %90'ı gerçekleştiriliyor. Kapatmanın ana nedeni, fabrikanın tesisatı kullanımında istemleri yerine getirmemesiyle Kırcaali'nin havasına fazla düzeyde kükürt dioksit emisyonları ve kurşun salarak insanların sağlığına ve çevreye tehlike yaratmasıdır.
Çevre ve Su Bakanlığından, fabrikaya sınırlama getirildiğinde emisyonların miktarı azalsa da, Kırcaali havasını zehirlemeye devam ettiğini belirttiler. İl Yönetimine göre, fabrika sahibi Valentin Zahariev ona üç Bakanlığın ek süre vermesine rağmen havanın kirlenmemesi için hiçbir önlem almayarak bu sonu kendi hazırladı.
Fabrika işçileri kurşun üretimine son verilmesinin ekonomik krizi göz önüne getirerek, onlar için işsizlik ve açlık olacağını düşünüyorlar. Ayrıca işçiler bundan sonra çinko üretiminin de durdurulacağını tahmin ediyorlar. Sendikacılar, fabrikanın işbirliği yaptığı Madan kasabasını da kastederek, bu mührün Rodoplar'dan yaklaşık 1000 kişinin ekmeğine dokunacağını dile getirdiler.
Fabrikanın müdürü Slaveya Stoyanova, Zahariev'in bugün hükümetle yaptığı görüşmede, bir ay içinde kükürt dioksit düzeyini düşürmeyi başarırlarsa, kurşun üretimine tekrar başlanabileceğini anlaştıklarını bildirdi. Stoyanova, fabrika yönetiminin eksikliklerini tamamlamak için elinden geleni yaparak, iş yerleri korumaya çalışacağına söz verdi.
DİĞER HABERLER