Kırcaali'de Kurulan Araştırma Merkezi Sağlık Risklerini DeğerlendirecekSalı, 31 Temmuz 2012

Kırcaali'de Kurulan Araştırma Merkezi Sağlık Risklerini DeğerlendirecekKırcaali'de ülkede ilk olan Sınır Ötesi "Çevre ve Sağlık" Araştırma Merkezi kapılarını açtı. Resmi açılışta Meclis Sağlık Komisyonu Başkanı Dr. Daniela Daritkova ve ülkenin Genel Sağlık Müfettişi Dr. Angel Kunçev yer aldı.

Konuklar arasında Yunanistan'ın Plovdiv Konsolosu Nikolas Piperigos, Aleksandrupolis (Dedeağaç) "Demokrit" Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Eleonora Hacipaşali, Milletvekili Tsveta Karayançeva, Vali İvanka Tauşanova, Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis, belediye meclisi üyeleri, ülke genelinden sağlık müfettişlikleri müdürleri, bölgedeki sağlık merkezi yöneticileri, mimarlar, inşaat personeli, projenin gerçekleştirilmesinde yer alan kişiler vb. da vardı.

Merkezde modern bir donanım ve insan sağlığına çevrenin etkilerini araştıran gözlem ve denetim sistemi yer alıyor. Projenin yönetmeni ve Kırcaali Sağlık Müfettişliği Müdürü Dr. Jeni Staykova: "Yapılan gözlem ve ölçümler, dakikası dakikasına sağlık risklerini belirlemeye yardımcı olacak ve gerekli olduğu durumlarda önlemler alınmasını sağlayacaktır" diye açıkladı.

Bulgaristan ile Yunanistan sınır bölgesinde yaşayan insanların sağlık statüsünü yükseltme ve yaşam kalitesini artırma programlarının da gerçekleştirilmesi ön görülmüştür.

Proje "2007 - 2013 Bulgaristan ile Yunanistan Bölgesel İş Birliği" Operasyonel Programı tarafından finanse ediliyor ve toplam 2 milyon Avro değerindedir. Kırcaali Bölge Sağlık Müfettişliği projesini partnerleri "Kırcaali Sağlık Halk Koalisyonu" Derneği ve Yunanistan Aleksandrupolis "Demokrit" Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hijyen ve Çevre Koruma Laboratuarı'dır.


DİĞER HABERLER