Kırcaali'de LED sokak aydınlatma armatürlerinin montajları başlanacakSalı, 26 Şubat 2019

Kırcaali'de LED sokak aydınlatma armatürlerinin montajları başlanacak Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis, Kırcaali Rotary Kulübü üyelerine şehir içinde ve diğer yerleşim yerlerindeki sokaklara LED aydınlatma sistemleri kurulması için LED armatürlerini tanıttı. Belediye Başkanı, LED sokak aydınlatma armatürlerinin montajına iki haftaya kadar başlanacağını söyledi. Müh. Azis, "Bu aydınlatma sistemi, elektriğin yüzde 55'ine kadar tasarruf ediyor. Bu yeni nesil ve doğal ışığa uyum sağlayan akıllı aydınlatmadır" dedi. Belediye Başkanı, bu tür bir aydınlatma sisteminin hâlihazırda Almanya'da bir şehirde kullanıldığını belirtti.

Kircaali Rotary Kulübü'ne misafir olan Belediye Başkanı, üyelerine şehir vizyonunu tanıttı. Kırcaali Belediyesi'nde görevli mimarlarla koordine edilmiş mimari çözümler sundu. Müh. Azis, uzmanlarla danışılmasından sonra Üreticiler Pazarı'nın bulunduğu bölgede yeni bir konut alanı oluşturulmasını öneriyor. Burada yeni bir sokağın yapılmasını ve Vızrojdentsi (Köşdere) semtinin sonundaki apartmanlar ile bağlantı kurmak için bir köprü inşa edilmesini öneriyor. Asma köprünün bulunduğu bölgede de şehrin merkez kısmına doğru manzarası olan konut alanı oluşturulması düşünülüyor.

Müh. Azis, yeni spor salonunun inşa edileceği yer konusuna da değindi. Spor emektarlarının ve uzmanların yeni spor salonunun Arpezos Otel Kompleksi'ne yakın bir yere inşa edilmesini tavsiye ettiklerini anımsattı.

Rotaryenler tarafından kendisine yöneltilen sorular üzerine Belediye Başkanı, Sedlovina (Ercilli) köyü yakınlarında evsiz hayvanlar barınağı kurulması konusunda ilde yedi belediye arasında anlaşma yapıldığını söyledi. Devlete ait bu arazinin mülkiyetinin belediyeye devredilmesi bekleniyor. Proje ildeki belediyeler arasında dayanışma içerisinde gerçekleştirilecek.

Kırcaali'nin merkez kesiminde yoğun trafiğin ve araç park etmenin sınırlandırılması için Mavi Bölge olarak adlandırılan kısa süreli araç park alanları oluşturulmasına yönelik de çalışıldığı anlaşıldı. Belediyenin araç park etmek için yılda 120 leva ödemek zorunda bırakılmaması için şehrin merkez kısmında yaşayan sakinlere yönelik çözüm arayışı içinde olduğu kaydedildi.

Pazarın bulunduğu bölgede ayrıca yeni bir Belediye Otogarı kurulması fikri görüşülüyor. Bunun, vatandaşların bu konuda ısrar etmesi üzerine yapıldığı anlaşıldı.

Toplumun önde gelen isimleri, pazarın bulunduğu bölgeden geçen derenin üzerinin kapatılmasını da istediler. Belediyenin bu proje üzerinde de çalıştığı bildirildi.


DİĞER HABERLER