Kırcaali’de Millî Güzel Ezan Okuma Yarışması DüzenlendiPazartesi, 31 Ekim 2022

Kırcaali’de Millî Güzel Ezan Okuma Yarışması Düzenlendi

Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü ilk defa Millî Güzel Ezan Okuma Yarışması düzenledi. Kırcaali Bölge Müftülüğü’nün ev sahipliğinde Kırcaali Yeni Cami’de  gerçekleşen programa ilgi yoğundu.

Milli Güzel Ezan okuma yarışmasına katılanlar arasında Bulgaristan Müslümanları Başmüftüsü  Dr. Mustafa Hacı, T. C. Sofya Büyükelçiliği Sosyal İşler Müşaviri Erdal Atalay, Başmüftü Yrd. Ahmed Hasan, Kırcaali Bölge Müftüsü Basri Eminefendi, Haskovo Bölge Müftüsü Erhan Recep, Smolyan Bölge Müftüsü Necmi Dıbov, Eski Zağra Bölge Müftüsü Seyhan Mehmed, Juri üyeleri T. C. Diyanet İsleri Başkanlığı Tasavvuf Musikisi Koro Şefi Dr. Ali Osman Alaca (jüri başkanı), Sliven (İslimiye) Uzundönem Din görevlisi Selami İlhan (üye) ve Kırcaali Yeni Camii İmam-Hatibi Nurullah Taşkın (üye) ve çok sayıda misafir yer aldı.

Yarışmanın açılışı Sliven’den (İslimiye) uzun dönem din görevlisi Selâmi İlhan’ın Kuran’ı Kerim tilaveti ile yapıldı. Sonrasında selamlama konuşmaları vardı, sırasıyla Kırcaali Bölge Müftüsü Basri Eminefendi, Başmüftü Yrd. Ahmed Hasan, T. C. Sofya Büyükelçiliği Sosyal İşler Müşaviri Erdal Atalay, Başmüftü  Dr. Mustafa Hacı konuşmalarını gerçekleştirdiler.

Önceki gün Mestanlı’da gerçekleştirilen Ezan Okuma yarışmasının ön elemelerine dair bir slayt gösterisi izletildi. 

T. C. Diyanet İsleri Başkanlığı Tasavvuf Musikisi Koro Şefi Dr. Ali Osman Alaca yarışmanın kriterlerini ve puanlama sistemini anlattıktan sonra yarışmanın esas kısmına geçildi. Kura çekilerek yarışmacıların sırası belirlendi. Daha sonra imamlar sırasıyla performanslarını sergilediler, dinleyenleri mest ettiler.

Akabinde jüri puanları değerlendirdi. Bu esnada Kırcaali Kuran kursundan çocuklar ilahiler okudular. Hemen ardından en heyecanlı kısım geldi, Jüri açıklamasını yaptı ve ilk üçe girenler sırasıyla:

1. Vahdi Delihusev –  Smolyan Bölge Müftülüğü

2. Hüseyin Kamber – Smolyan Bölge Müftülüğü

3. Saadi Muraveev –  Kırcaali Bölge Müftülüğü

Son olarak konuşmacılara, jüri üyelerine ve yarışmacılara hediye takdimi yapıldı ve Başmüftünün duası ile program sona erdi.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER