Kırcaali’de Mustafa Kemal'in Sofya Yılları 1913 – 1915 belgesel filmi büyük ilgi gördüCuma, 11 Kasım 2022

Kırcaali’de Mustafa Kemal'in Sofya Yılları 1913 – 1915 belgesel filmi büyük ilgi gördü

Bulgaristan'ın büyük dostu ve modern Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ü anlatan "Mustafa Kemal'in Sofya Yılları 1913 - 1915" belgesel filmi Kırcaali Belediyesi Kültür Evi Salonu’nda izleyicilerle buluştu. Filmin ardından Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Devlet Konservatuarı Türk Musikisi Topluluğu tarafından Atatürk'ün Sevdiği Şarkılar Konseri sunuldu. Etkinlik Kırcaali Belediyesinin ev sahipliğinde, Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosluğu tarafından ve  BULTİŞ’in katkılarıyla düzenlendi.

Etkinliye katılanlar arasında T.C. Filibe Başkonsolosu Korhan Küngerü, Kırcaali Belediye Başkanı Dr. Müh. Hasan Azis, filmin yapımcıları Nahide Deniz ve  Ufuk Karakaş, Kırcaali Bölge Müftüsü Basri Eminefendi, Peder Petır Gerene, Kırcaali İlinden Belediye Başkanları, BULTİŞ Yöneticileri  ve  çok sayıda vatandaş yer aldı.

Başkonsolos Küngerü yapmış olduğu selamlama konuşmasında filmin Kırcaali’deki gösteriminin 10 Kasım’da yapılması özellikle seçildiğini belirtti. Organizasyon için Kırcaali Belediye Başkanı Dr. Müh. Hasan Azis’e ve destekleri için BULTİŞ yönetimine teşekkürlerini sundu. Kırcaalililere de yoğun ilgilerinden dolayı teşekkür etti.

Kırcaali Belediye Başkanı Dr. Müh. Hasan Azis tüm katılımcılara ilgilerinden dolayı teşekkür etti. Filmin ABD’de gösterimi için Kırcaali Belediyesi olarak sponsorluk yaptıklarını belirtti. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Devlet Konservatuarı Türk Musikisi Topluluğu’na sundukları muhteşem konser için de ayrıca teşekkürlerini sundu.

53 dakikalık film, Binbaşı Mustafa Kemal'in askeri ataşe olarak Sofya'da kalışının ve başkentin siyasi, sosyal ve kültürel hayatı üzerinde etkisinin inandırıcı bir anlatımını sunuyor. Seçkin Bulgar ve Türk tarihçilerinin sözleriyle Bulgaristan ile buluşmasının genç diplomatın zihninde bıraktığı güçlü etki hakkında bazıları az bilinen gerçekler kamuoyuna açıklanıyor. Atatürk’ün Bulgar bir generalin kızı olan  Dimitrina Kovaçeva ile yaşdığı gönül ilişkisi ve imkansız aşkından da söz ediliyor. Film ayrıca Mustafa Kemal'in "Her zaman Bulgaristan'a yardım etmek için elimden geleni yapmışımdır. Türkiye ve Bulgaristan dost olmalıdır. Bulgaristan'a karşı olan Türkiye’ye de karşıdır" sözlerini içeren Utro (Sabah) gazetesinin 22 Ekim 1931 tarihli sayısının tıpkıbasımına da yer veriyor.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER