Kırcaali'de öğrenciler okulda organik meyve ve sebze bahçesi kurduPerşembe, 29 Ekim 2015

Kırcaali'de öğrenciler okulda organik meyve ve sebze bahçesi kurduKırcaali Sveti Kliment Ohridski İlköğretim Okulu'ndan öğrenci ve öğretmenler ve yerli vatandaşlar organik meyve ve sebze bahçesi kurdular. Bu şekilde onlar daha iyi bir şehir ortamı ve ekolojik yaşam tarzına ilişkin yeşil devrim başlattıklarını beyan ettiler. Çocuklar artık organik tarımın, biyolojik çeşitliliğin ve çevrenin korunması ne olduğunu biliyor, okulun avlusu ise semtte sevilen bir yer haline geldi.

Organik meyve ve sebze bahçesi kurulması fikri Sofya Ormancılık Teknik Üniversitesi'nde Ekoloji ve Çevre Koruma Bölümü'nden mezun olan ve Hollanda ve İsveç'te bu konuda bilgilerini derinleştiren Caner Emin'e ait.

Organik meyve ve sebze bahçesi okul ve yanındaki anaokulu avlusu içinde bulunan bir alanda kuruldu.

Bu alanın organik meyve ve sebze bahçesine dönüştürülmesi için gerekli çalışmalara gönüllüler celbedildi. Girişime etraftaki konutlarda yaşayan vatandaşlar da yardım elini uzattılar. Avlu temizlendi, avlu duvarı ise tamamen düzeltildi.

Meyve ve çalı fidanları dikildi. Sebze ekili sandıklar, şifalı ot sıraları oluşturuldu ve okulun dışında etraftaki konutlarda oluşan biyolojik atıkların da bir kısmının toplandığı kompost üreticileri tedarik edildi.

Bahçede su ve emek tasarrufu sağlayan damla sulama sistemi mevcut. Geri dönüşüm malzemelerinden masa ve öğrenciler için oturma bankları yapıldı. Bahçe bakımını yapacak gençlerin katıldığı Bahçıvanlar Kulübü de kuruldu.

Kırcaali'de gerçekleştirilen yeşil devrime ilişkin projeyle organizatörler, kamuoyunun dikkatini sosyo ekonomik sorunlar ve onların şehir ortamına yansıması üzerine çekerek, bu ortamın iyileştirilmesine yönelik çözüm önerilerinde bulunmak istiyorlar. Kırcaali'de yeşil devrim fikri, Dünya İçin Çevre Derneği'nin düzenlediği bu yılki "Kendin Yap" konulu yarışma kapsamında sağlanan mali kaynaklarla gerçekleştiriliyor.


DİĞER HABERLER