Kırcaali'de paramedik eğitimi gören 13 genç, sertifikalarını aldıPerşembe, 27 Nisan 2017

Kırcaali'de paramedik eğitimi gören 13 genç, sertifikalarını aldıBulgaristan'da ücretsiz olarak paramedik eğitimi gören ilk gençler Kırcaali'de düzenlenen törenle sertifikalarını aldı. 29 yaş altındaki toplam 13 genç teorik ve uygulamalı sınavları kazanarak, paramedik eğitimi sertifikası aldılar. Bulgaristan Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu'na (KNSB) bağlı bir şirket tarafından 7 ay boyunca eğitilen gençler, son 2 ay Kırcaali Acil Tıp Yardımı Merkezi'nin ekiplerine katılarak, uygulamalı eğitim gördüler. Gençlere verilen sertifikalar üçüncü dereceli paramedik eğitimine ilişkindir. En yüksek olan dördüncü dereceli paramedik eğitimini gençler, Stara Zagora (Eski Zağra) Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde elde edebilirler. 1 Mayıs'tan itibaren paramedik eğitim sertifikasına sahip olan 13 genç, Kırcaali Acil Tıp Yardımı Merkezi'nde çalışmaya başlayacak. Bu iş imkanı "İşgücü Piyasasında Aktif Olmak" isimli projenin son olan üçüncü aşaması kapsamında sağlanıyor.

Daha önce bildirdiğimiz gibi paramedik kursunu başarıyla tamamlayan gençlerden 7'si Kırcaali Acil Yardım Merkezi'nde, 6'sı il çapında bulunan şubelerinde 6 aylığına görevlendirilecekler. Altı gençten 3'ü Krumovgrad (Koşukavak) kasabası, 1'i Momçilgrad (Mestanlı) kasabası, 1'i Benkovski (Killi) köyü ve 1'i de Fotinovo (Hatipoğulları) köyünde bulunan Acil Yardım Servisi şubelerinde görevlendirilecek. Gençlerin ileride kendilerini gerçekleştirmelerine karşı Sağlık Bakanlığı tarafından büyük ilgi gösteriliyor ve onların süresiz iş sözleşmesi kapsamında çalışmaları imkanı üzerinde düşünülüyor.

Kırcaali ilinden gençler, Çalışma ve Sosyal Politika Bakanlığının gerçekleştirdiği "İşgücü Piyasasında Aktif Olmak" isimli proje kapsamında paramedik eğitimi gördü. Projenin yararlanıcılarından biri Kırcaali Acil Tıp Yardımı Merkezi olmayı başardı. Ülke çapındaki ancak 4 tane Acil yardım Servisi projeye katılma hakkı kazandı. Diğer yararlanıcılar, Smolyan (Paşmaklı), Filibe ve Razgrad (Hazargrat) şehirlerinde bulunan servislerdir, ancak onlar projelerini bir sonraki aşamada uygulayacak.

Bugün düzenlenen törenle gençlere paramedik eğitimi sertifikaları Kırcaali Acil Tıp Yardımı Merkezi Müdürü Dr. Atanas Mitkov, Sınav Komisyonu Başkanı ve Kırcaali Dr. Atanas Dafovski Hastanesi Acil Yardım Bölümü Başkanı Dr. Filiz Abedin ve KNSB Kırcaali İl Başkanı İvanka Karakoleva tarafından sunuldu. Sertifika töreninde projenin koordinatörü Gergana Georgieva ve gençleri eğiten İliya Şişkov da hazır bulundular.

Törende konuşan Dr. Mitkov, gençlerin hevesinden etkilendiğini kaydetti. Acil yardım merkezleri ve hastanelerdeki acil yardım bölümlerinden başka paramediklerin okullarda da görevlendirilmesi üzerinde düşünüldüğünü belirten Dr. Mitkov, okullarda meydana gelen çeşitli olaylardan dolayı bunun gerekli olduğunu söyledi.

Dr. Abedin, gençlerin hevesleri sayesinde eğitim sırasında karşılaştıkları zorlukları aştığını ve teorik ve pratik sınavları aldıklarını ifade etti.

İvanka Karakoleva, bazı sorunlara değindi. Bakanlığın projeye katılacak gençlerin İş Bürolarına kayıtlı olmaması şartından dolayı paramedik eğitimi almak isteyen gençlerin bulunmasında zorluk çekildiğini dile getirdi. Karakoleva, başvurular olmasına rağmen proje süresinin dolmasından dolayı yeni bir öğrenci grubu oluşturulması imkanı olmadığını belirtti.

Sertifika töreninin hemen ardından paramedikler, talimat almak üzere Kırcaali Acil Tıp Yardımı Merkezi'ne girdiler.


DİĞER HABERLER