Kırcaali'de Perperikon Turizm Birliği kurulduPerşembe, 30 Ocak 2014

Kırcaali'de Perperikon Turizm Birliği kuruldu Kırcaali'de iş adamları, toplumcu ve gazeteciler Perperikon Turizm Birliği'ni kurdular. Sivil toplum kuruluşunun amacı turizm şirketlerinin en iyi şekilde temsil edilmesi için önerilerde bulunup tartışılması ve savunulmasıdır. Yeni kuruluş, toplum yararına faaliyet yürütecek.

Bulgaristan İşverenler ve Sanayiciler Konfederasyonu Kırcaali Şubesi Başkanı ve Meatsa şirketi sahibi Müh. Fahri İdriz, Perperikon Turizm Birliği Başkanı seçildi. Yönetim Kurulu üyeleri arasında arkeolog Nikolay Ovçarov, Gabi Tour Şirketi Sahibi Mihaela Kirçeva, Glavatarski Han Otel Kompleksi İşletmecisi Şenay Uzun da bulunuyor.

Birliğin tüzüğü kabul edilen kurucu toplantısı şehrin duayen işadamı Vasil Baydanov tarafından açıldı. Tüzüğe göre teşkilata yeni üyeler Yönetim Kurulu tarafından kabul edilecek.

Müh. İdriz konuşmasında, "Komşumuzu övmeyi öğrendiğimiz zaman başarılı olacağız. Turizmi geliştirmek hepimizin ortak görevi. Turizm, psikoloji ile ilişkilidir. Nefret ve çekememezlikle turizm yapılamaz. Meyve verecek bir ağaç diktik" dedi. Firmaların turistleri celbetme çabalarının uyum içinde olması için çalışmaya söz veren işadamı, "Zengin bir tarihi ve kültürel mirasa sahibiz, harika doğal güzelliklerimiz var. Turizm endüstrisinin gelişimi için tüm koşullar mevcut. Turizm, bölgede temel geçim kaynağı olabilir " diye vurguladı. Müh. İdriz, birliğin kurulmasının il ekonomisi açısından tarihi bir şans olduğunu belirtti.

Toplantıda Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis'i temsil eden yardımcısı Elisaveta Kehayova tebrik konuşmasında, Belediye'nin Kırcaali'nin önde gelen turizm destinasyonu olması için kurulan birliği desteklediğini ifade etti. Toplantıda hazır bulunan Kırcaali Vali Yardımcısı Nazmi Mümün, Valiliğin yeni siyasi ekibin şehirde ekonominin belirli alanlarının gelişimi için platformlar geliştirdiğini kaydetti. Onlardan birisinin turizmle ilgili olup, birlik kurulmasının da öngörüldüğünü belirtti. Platformlar aracılığıyla sivil toplumun görüşlerinin alındığını ve kurulan birliğin toplumun sesine uyulduğunun en iyi örneği olduğunu söyledi.

Sayın Mümün, "Kırcaali, turizmin gelişimi için büyük potansiyele sahip. Özel sektör, ilde yeni bir turistik ürünün oluşturulmasına duyarlılık gösteriyor. Ortak çabalar, sunulan turizm paketleri ve güzergahlarla zorlukların üstesinden gelinecek" diye ifade etti.

Toplantıda Perperikon Turizm Birliği ofisinin Otets Paisiy Sokağı No:12 adresinde bulunan Biznes İnkübatör binasında olmasına karar verildi. Avrupa Birliği fonlarından yararlanmak adına çeşitli operasyonel programlara aday olunmasına ilk adımlar atılacak.


DİĞER HABERLER