KIRCAALİ'DE RAMAZANCumartesi, 21 Ağustos 2010

KIRCAALİ'DE RAMAZAN Türklerin yoğun olarak yaşadığı Kırcaali kentinde Müslümanlar ramazanı Türkiye'den gelen göçmen akrabaları ile birlikte geçiriyorlar.


Bulgaristan'ın Güneydoğusunda bulunan Türklerin yoğun olarak yaşadığı Kırcaali kentinde Müslümanlar Ramazanı Türkiye'den gelen göçmen akrabaları ile geçiriyorlar.

Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet, AA muhabirine yaptığı açıklamada kentteki cemaatin birlik içinde olduğunu belirterek, yaz dönemine denk gelen Ramazan ayında sınırın iki tarafında oturan akrabaların bir araya gelerek hasret giderdiklerini kaydetti.
Müftü, Türkiye'de dindaşlarını tebrik ederek Ramazan ayının huzurlu ve mutlu geçmesini diledi.

Camide akşam namazını birlikte kılan Müslümanlar daha sonra Rusalka (denizkızı) adlı kent merkezinde bulunan bir lokantaya geçerek burada Kırcaali'de çalışan Tük işadamlarının maddi desteği ile her akşam kurulan kalabalık iftar yemeğine katıldılar.

Türkiyeli bir işadamının işlettiği 2007 yılında açılan lokanta yetkilileri, o zamandan bu yana her ramazanda 100-120 kişiye düzenli olarak iftar yemeği verdiklerini belirttiler.

İftara gelen Kırcaalililer, Türkiye'den Ramazan için gelen akrabaları ile Ramazanda hasret giderdiklerini ifade ettiler.


DİĞER HABERLER