KIRCAALİ’DE RAMAZAN BAYRAMIPerşembe, 09 Eylül 2010

KIRCAALİ’DE RAMAZAN BAYRAMI Kırcaali merkez camisi bini aşkın Müslüman'ın Ramazan Bayramı namazını kılmak üzere bir araya gelmelerine dar geldi. Cemaatin yarısı cami avlusunda namazını eda etti. Oruç tutulan Ramazan ayı ve ardından dünyada bir bucuk milyar Müslüman'ın kutladığı bayramla ilgili verilen vaizlerden sonra tam 7.45'te müminler namaza saf tuttular. Cami önünde kapının açılmasını sabırsızlıkla bekleyen çocuklar daha çok bayram şekeri ve parası toplamak için âdeta büyüklerinin ellerini öpmek için yarıştılar. Onların arasında Bulgar Sosyalist Partisi Kırcaali İl Kurulu Başkan Yardımcısı Nazmi Mümün başka yönetim üyeleri eşliğinde ellinde hediyelerle Belediye Başkanı Mühendis Hasan Azis ve Bölge Müftüsü'ne vermek üzere çıkmalarını bekledi. ‘Kırmızı Nazmi' lakâbıyla ünlü adam özel armağanların sebebini aynı güne denk gelen Sosyalist ve Ramazan Bayramı olduğunu açıkladı. Mümün Hasan Azis'e sunduğu kırmızı gül ve geleneksel Türk lâlesi nişanlı sembolik hediyeleri hoşgörü, karşılıklı sevgi, saygı, anlaşma, güven, geleceğe dair inanç ve iyimserliğin asırlardan beri olduğu gibi Kırcaali halkı arasında devam edeceği kanaatinin bir ifadesi olarak değerlendirdi. Sosyalist politikacı adam Bölge Müftülüğü adına Bulgaristan Yüksek İslâm Şura Başkanı Şabanali Ahmed'e İslâm motifi taşıyan bir resim verdi.
Başkan Azis medyalar önünde olaya şöyle yorum getirdi: "Biz milletimiz ve vatanımız önünde sorumluluk taşıyoruz. Ramazan Bayramı Kırcaali şehrinin Bulgaristan'ın bir parcası olduğunu göstermek için bir fırsattir. Hiç kimsenin bu bütünlüğü parçalamaya hakkı yoktur - ne siyasi açıdan, ne etnik, ne de herhangi bir başka. Bu bayram bizim birlik ve beraberliğimizin, dar görüşlü siyasetçiler değil de, ufak parti çıkarlarını aşmış, geniş fikirli insanlar olduğumuzun göstergesidir."
Bölge Müftüsü Beyhan Mehmed Kırcaali Haber okuyucuları için Ramazan Bayramı'yla ilgili şunları söyledi: "Bayramlar uzaktan yakından insanların bir araya gelip dostluklarını, kardeşliklerini, akraba hukukunu gözden geçirecekleri, Allah'à sağlıêları, bu güzel dinleri ve bütün nimetler-gören göz, işiten kulak, sağlıklı beden için şükredecekleri özel müstesna anlardır. Ama şunu da belirtmek gerekir ki özellikle Ramazan Bayramı Ramazan ayı içerisinde oruçunu tutmuş, zekâtını vermiş, teravih namazını tamamlamış, fakir fukarayı göz önünde bulundurmuş, yardım elini uzatmış kişiler için özel bir hediyedir. Bu itaat ve ibadetleri yerine getirmeyen kardeşlerimizin ziyanda olduklarını hatırlatır, onlar için de Yüce Allah'tan rahmet ve merhamet dilerim, en kısa zamanda bu gafletten sıyrılmalarını temenni ederim. Bayramlar aynı zamanda çocukları sevindireceğimiz, ilgiye alakaya muhtaç olan kardeşlerimize yardımcı olacağimiz nadir günlerdir. Ama insan sağlığı için şükrettiğinde, Allah'ın kulu olduğunu hatırlayarak, bütün nimetlere onun sayesinde nail olduğu şuuruyla hayatını idame ettiğinde her gününü bayram yapabilir."

Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER