KIRCAALİ'DE TÜRK AİLEYE YAPILAN POLİS ŞİDDETİ PARLAMENTOYA TAŞINDIÇarşamba, 28 Temmuz 2010

KIRCAALİ'DE TÜRK AİLEYE YAPILAN POLİS ŞİDDETİ PARLAMENTOYA TAŞINDIBulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) ve üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (DPS-HÖH), İçişleri Bakanı Tsvetanov'dan parlamentoda Kırcaali'deki polis baskını ile ilgili açıklama yapmasını istedi.

Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Tzvetan Tzvetanov ise olayın "önceden planlanmış bir polis operasyonu" olduğunu söyledi.

Bulgaristan Ulusal Televizyonu (BNR) ve BNR tarafından canlı yayımlanan parlamento genel oturumda konuşan Tsvetanov, açılan soruşturmanın gidişatını engellememek amacıyla daha önce açıklama yapmadığını belirterek, Kırcaali'de kadın ticaretine karşı önlemler kapsamında 18 Temmuzdan itibaren planlı baskınlar düzenlenmesi için polise özel talimatlar verildiğini söyledi.

Kırcaali'ye İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin yollandığını açıklayan Tsvetanov, müfettişlerin hazırlayacağı rapora göre gerekli yasal işlemlerin yapılacağını bildirdi. Tsetanov, "Baskın düzenleyen polisler suçlu bulunursa onlara karşı en sert önlemler alınacaktır" dedi.
Tsevetanov, olaydan sonra Mustafa ailesini arayarak, Şirin Mustafa'nın yaralanmasından dolayı şahsen özür dilediğini de söyledi.

HÖH'NİN TEPKİSİ

Bakan Tsvetanov'un açıklamaları, Hak ve Özgürlükler Hareketinin Kırcaali Gençlik Örgütü ve Bölge Belediye Kurulu tarafından yayımlanan bir bildiriyle kınandı.
Bildiride, Türk ailesinin karşılaştığı uygulamanın bir "vahşet" olduğu belirtilerek, Kırcaali Bölge Emniyet Müdürlüğünün "suskun" kalması eleştirildi. Bildiride, temel anayasal insan haklarının çiğnendiği bu olaya tüm devlet kurumlarının gerekli tepkiyi göstermesi istendi.

HÖH Kırcaali milletvekili Lütvi Mestan da eve baskın düzenlenirken gerekli savcılık izninin bulunmadığını ileri sürerek, polisin yetkisini aşarak masum insanlara zarar verdiğini bildirdi.

HÖH milletvekili Hristo Biserov da bu operasyonun, polisin profesyonellik eksikliğinin apaçık bir kanıtı olduğunu vurguladı. Biserov, "Kırcaali savcısı da inadına operasyona izin verip vermediğini açıklamıyor" diye konuştu.


DİĞER HABERLER