Kırcaali’de ücretsiz ve anonim olarak hepatit C tarama testleri yapılacakSalı, 27 Temmuz 2021

Kırcaali’de ücretsiz ve anonim olarak hepatit C tarama testleri yapılacak

Dünya Hepatit Günü münasebetiyle bir sivil toplum kuruluşu Bulgaristan'da hepatit C için en büyük tarama kampanyasını başlatıyor. Testler, ülkedeki tüm Ramus laboratuvarlarında ücretsiz ve anonim olarak yapılacak.

Program kapsamında son 12 ayda yaklaşık 3900 kişiye test yapıldı, test sonuçlarının %4,1'i pozitif çıktı.

Kırcaali’de hepatit C tarama testleri “Ekzarh Yosif” sokağında, 4-6 nolu binada 1. katta bulunan Sağlık Merkezinde pazartesiden cumaya kadar saat 7.30-18.00 ve cumartesi saat 8.00-13.00 arasında ve “Slavyanska” sokağında 9 nolu binada 2.katta bulunan Sağlık Merkezinde pazartesiden cumaya kadar saat 8.00-15.00 arasında ve Kırcaali ili Kirkovo (Kızılağaç) İlçesi Benkovski (Killi) köyünde “Pırva” sokağında bulunan Sağlık Merkezinde pazartesiden cumaya kadar saat 8.00-13.00 arasında yapılacak.

Viral hepatit, dünya çapında önde gelen ölüm nedenlerinden biridir. Yaklaşık 1,5 milyon insan hepatit virüsünden ölmektedir ki bu rakam HIV/AIDS, tüberküloz veya sıtmadan ölenlerin sayısından fazladır. Hepatit B ve hepatit C, dünya çapında karaciğer kanserinden üç ölümün ikisine neden olur. Dünya çapında hepatit B virüsü ile yaşayan insanların %90'ı ve hepatit C virüsü ile yaşayanların %80'i hastalık ile yaşadıklarından habersizdir.

Dünya sağlık camiası uzun zamandır hepatitle zorlu bir savaş veriyor. Ancak hastalık bilim insanlarını zorlamaya devam ediyor. Bu nedenle, onlar Dünya Hepatit Günü’nde insanlara ciddi hastalık hakkında bazı temel gerçekleri hatırlatıyorlar, çünkü farkındalık ilk adımdır. Hepatit B aşısı 1981 yılında geliştirilmiştir. Bu, tarihteki ilk kanser aşısı olup hastalığı önler ve karaciğer kanseri riskini azaltır.

Hepatite neden olan en az altı farklı virüs vardır (A, B, C, D, E, G). En tehlikeli olanları, ciddi kronik hepatit enfeksyonu ve ardından karaciğer kanserine yol açan hepatit B ve C'dir.

Hepatit B, HIV'den 100 kat daha bulaşıcıdır. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre, hepatit C dünya nüfusunun yaklaşık %3'ü hepatit C vürüsü ile enfekte olmuş durumdadır.


DİĞER HABERLER