Kırcaali'de ünlü Tasavvuf Musikisi Sanatçısı Hafız Mustafa Özcan Güneşdoğdu ile unutulmaz Kutlu Doğum programı (VIDEO)Çarşamba, 29 Nisan 2015

Kırcaali'de ünlü Tasavvuf Musikisi Sanatçısı Hafız Mustafa Özcan Güneşdoğdu ile unutulmaz Kutlu Doğum programı (VIDEO)Bugün Kırcaali Bölge Müftülüğü, Makaza Oteli'nde Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed Mustafa(S.A.V.)'ın dünyaya teşriflerinin 1444. yılı nedeniyle "Farklılıklarımızla Beraber Yaşayalım" başlığı altında Dünya Güzel Kuran Okuma birincisi Hafız Mustafa Özcan Güneşdoğdu'nun teşrifleriyle geniş katılımlı Kutlu Doğum programı gerçekleştirdi. Dünyaca ünlü Tasavvuf Musikisi Sanatçısı Hafız Mustafa Özcan Güneşdoğdu'nun sunduğu ilahi konser yoğun ilgi gördü. Kırcaali bölgesinden yaklaşık 1 200 Müslüman'ın izlediği programdan sonra hayranları sanatçı ile fotoğraf çektirmek için adeta birbirleriyle yarıştı.

Programa Bulgaristan Başmüftüsü Dr. Mustafa Hacı, T.C. Filibe Başkonsolosu Alper Aktaş, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Milletvekilleri Şabanali Ahmet, Erdinç Hayrulla, T.C. Filibe Sosyal Hizmetleri Ataşesi Metin Aktaş, Yunanistan Gümülcine Seçilmiş Müftü İbrahim Şerif, Müftü Yardımcısı Fehim Ahmet, Haskovo (Hasköy) Bölge Müftüsü Basri Eminefendi, Krumovgrad (Koşukavak) Bölge Müftüsü Nasuf Nasuf, Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, HÖH Kırcaali İl Başkanı ve Cebel (Şeyh Cuma) Belediye Başkanı Bahri Ömer, Ardino (Eğridere) Belediye Başkanı Resmi Murat, ilden belediye başkan yardımcıları, meclis başkanları teşrif ettiler. Bölge Müftülüğü tarafından Momçilgrad (Mestanlı) Belediye Başkanı Akif Akif'in yurt dışı ziyareti olduğu için programa katılamadığından dolayı selamları iletildi. Ayrıca salonu sağlayan Akif Akif'e ve programın düzenlenmesinde destekte bulunan tüm Kırcaali ili belediye başkanlarına şükranlar sunuldu.

Kırcaali Merkez Camii'nde Türkiye'den konuk imam Recai Yıldız'ın sunuculuğunu yaptığı program Mustafa Özcan Güneşdoğdu'nun özgeçmişi okunarak salondakilere tanıtılmasının ardından sanatçı Kırcaali halkına Kuran-ı Kerim tilaveti sundu. Son iki yılda dünyanın en etkili 500 Müslüman listesinde etkin hafız olarak zikredilen sanatçının Kuran ziyafeti gönülleri mest etti.

Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet, konukları ve tüm katılımcıları selamladıktan sonra günün önem ve anlamına binaen konuşma yaptı. Konuşmasında Peygamber Efendimizin (SAV), "Ben güzel ahlakı tamamlamak üzere gönderildim" sözünü hatırlattı. Tüm Müslümanların kardeş olduklarına vurgu yapan Müftü, "Kardeşlik bir manada Cennetin anahtarı" diye belirtti. Beyhan Mehmet, "Allah'ın düşmanlarına bizi bölmelerine fırsat vermeyelim" diye çağrı yaptı.

Bölge Müftüsü, programa teşrifleriyle Kırcaali Müslümanlarını onore eden Mustafa Özcan Güneşdoğdu'ya kalbi şükranlarını sundu. Ünlü sanatçının hiçbir maddi karşılık beklemeksizin Allah adına programa katıldıklarını belirtti. Müftü, ayrıca programa destekte bulunan Süleyman Çakır, Süleyman Cambaz, salonu sağlayan Momçilgrad (Mestanlı) Belediye Başkanı Akif Akif'e ve destekleyen tüm Kırcaali ili belediye başkanlarına şükranlar sundu.

Gümülcine Müslümanları adına tüm katılımcıları selamlayan Gümülcine Seçilmiş Müftü İbrahim Şerif, daveti üzerine Gümülcine'de düzenlene n Kutlu Doğum programına Kırcaali'den 40 kişinin katıldığını paylaştı. Politikacıları etkinlikte görmekten çok sevindiğini ifade etti. Bulgaristan ve Batı Trakya Türklerinin yaşantı ve kültürlerinin birbirine çok benzediğinin altını çizen Müftü, sünnet ve düğünler gibi merasimlerde bile okunan mevlitlerden Peygamber sevgisinin Balkanlarda çok fazla olduğunun anlaşıldığını vurguladı.

Filibe Sosyal Hizmetleri Ataşesi Metin Aktaş, selamlama konuşmasında Peygamber Efendimiz'in (SAV) Müslümanların hayatındaki önemine değindi. Sayın Aktaş, "14 asır sonra inşallah gönüllerdeki o peygamber aşkı yeniden insanlığın üzerine güneş gibi doğacak ve insanlık yeniden beraber bir arada kardeşçe yaşamayı başaracak. Ümitsizliğe kapılmak istemiyoruz, mümine ümitsizlik yaraşmaz" diye ifade etti.

Çağdaş modern dünyanın insanı, ama kanın ve gözyaşının durmadığı bir dünya. Çok farkı yok, aslında Ortaçağ'ın o karanlığından. Üzücü olan tablo ise, İslam dünyasında kanın durmaması, Müslümanların bir arada yaşamayı başaramaması" diye belirtti. Peygamber Efendimizin kurduğu devlette Yahudiler, müşrikler ve Hıristiyanlarla aynı coğrafyayı paylaşan Müslümanların hayatından örnekler verdi.

Milletvekili Şabanali Ahmet, "Biz siyasetçilerin özellikle Peygamberimiz Hz. Muhammed'den (SAV) alacağı çok örnek var. O, devlet, medeniyet inşa etmiş ve onu dünyaya yaymış. Bu o dönemde başarılması çok güç bir olay. Onun için bugünkü siyasetçiler O'nu örnek almalılar" dedi. Peygamber'in komşu hakkına önem verdiğini hatırlattı. İnsanların beraber yaşayışını yaşantısıyla aktardığına dikkat çekti. Peygamberin hayatının bir model, bir düştür olduğunun altını çizdi. Ortadoğu'da siyasi çatışmaların dinin temeline taşındığını ifade eden Şabanali Ahmet, "Mezhep çatışması kaçınılmaz gibi görünüyor. Bu oyun Hz. Osman'ın katledilmesiyle başladı. İnşallah, hepimiz sağduyulu davranıp bunun üstesinden geliriz" dedi. HÖH yönetimi, milletvekilleri, HÖH Kırcaali İl Başkanlığı adına konukların ve tüm katılımcıların Kutlu Doğum haftasını tebrik etti, hayırlara vesile olmasını diledi.

Filibe Başkonsolosu Alper Aktaş, "Kutlu Doğum haftası kapsamında Bulgaristan'ın neredeyse her vilayetinde tertip edilen etkinliklere imkanlar ölçüsünde katıldık. Yalnız şunu unutmayın, geçtiğimiz hafta Türkiye'de de bu münasebetle çeşitli etkinlikler düzenlendi. Camilerde, mescitlerde, evlerde Türkiye'deki kardeşleriniz dualarında sizlere pay verdiler. Bugüne kadar yürekler ve kalpler her zaman sizler için çarptı ve çarpmaya devam edecek. Bundan emin olabilirsiniz. Bulgaristan Başmüftülüğü Kutlu Doğum haftası münasebetiyle çok önemli mesaj verdi. "Farklılıklarımızla Beraber Yaşayalım" mesajı umarız tüm dünya, Bulgaristan'da siyasetçiler ve vatandaşlar tarafından algılanır. Bu mesaj için iki hususa önem göstermeliyiz. 1.Eğer siz başkasının farklılığına saygı göstermezsiniz, kimse sizin farklılığınıza saygı göstermez. 2. Eğer siz dininize, aidiyetinize ve ana dilinize saygı göstermeseniz, bunları muhafaza etmezseniz, kimseden saygı ve anlayış beklemeyin. Çünkü siz onları muhafaza etmelisiniz. Mesai saati, hafta içi olmasına rağmen bu salonun hıncahınç dolmasından soydaşımın kendi dilini, ana dilini, kendi kültürünü ve kutsal değerlerini koruma niyetini görüyorum o gözlerde. Sağ olun, var olun! Benim şahsımda Türkiye'nin desteğini, Türk insanın sevgisini görmenizi ve hayatınızın sonuna kadar hissetmenizi istirham ediyorum" diye konuştu.

Ardından Mustafa Özcan Güneşdoğdu'nun oğlu Nurullah Güneşdoğdu bir ilahi ve "Gelseydin" şiirini seslendirdi. Ardından Kırcaali halkını selamlayan Nurullah Güneşdoğdu, misafirperverlikten dolayı Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet'e teşekkür etti. Kırcaali'de böyle bir yoğun ilgi beklemediklerini ifade eden genç sanatçı, Müslümanların birlik, beraberlik, kardeşlik içerisinde olmaya devam etmelerini diledi.

Momçilgrad İlahiyat Lisesi Müdürü Ahmet Bozov, İlahiyat Lisesini tanıtarak, okulun sunduğu eğitim imkanlarıyla tanıştırdı. Liseden mezun olan otuz üç öğrencinin şu anda çeşitli yüksekokullarda eğitimine devam ettiklerini belirtti. Sonunda kalabalığa dönerek, "Çocuklarınızı okula bekliyoruz" diye seslendi.

Başmüftüsü Dr. Mustafa Hacı, bu yılki Kutlu Doğum Haftasının Sofya'da Tasavvuf Musikisi konseriyle başladığını ve bugünkü kutlu doğum programıyla kapanış yapıldığını kaydetti. Programa katılan herkese teşekkür etti. Peygamber Efendimizin döneminden başlayan hak ile batıl arasındaki savaşın bugün de devam ettiğini belirten Başmüftü, "Tarihimize bakacak olursak, biz hiçbir zaman kimsenin hakkını çiğnememişiz. Biz herkese kucak açmışız, herkesi sevmişiz. Bize dil uzatıyorlar, biz buna rağmen onlara gül veriyoruz" diye ifade etti. Müslümanlar olarak gücümüzün dinimizden, imanımızdan, Peygamber sevgisinden kaynaklandığını belirtti. Ayakta kalabilmemiz için tüm Müslüman çocukların Yaz Kuran Kurslarına katılmaları ve ayrıca okullarda din dersi okumalarını istirham etti. Mestanlı ilahiyat Lisesi'nde öğrenci sıkıntısı yaşandığını paylaşarak, bu okulda okuyan öğrencinin her şeyden önce "insan" olarak yetiştirileceğinin altını çizdi. Dr. Hacı, "Eğer çocuklarınızı seviyorsanız, idareci, lider, önder olmalarını istiyorsanız, adres bu okuldur" dedi. Bulgaristan'da 230 caminin imam yetersizliği nedeniyle hizmete kapalı olduğunu dikkat çekti. Ben bu konuda destekten dolayı Türkiye'mize teşekkürlerimi sunuyorum, ama aynı zamanda bize düşen vazifeyi de çok güzel yapmamız lazım" dedi. Başmüftü, Mustafa Özcan Güneşdoğdu'ya şahsı ve tüm Bulgaristan Müslümanları adına teşekkür ederken, başka etkinliklere de beklediklerini ifade etti.

Daha sonra program Mustafa Özcan Güneşdoğdu'nun sunduğu muhteşem ilahi konserle devam etti. Sanatçının seslendirdiği sevilen ilahilere katılımcılar da eşlik ettiler.

Program Bölge Müftülüğü tarafından Kutlu Doğum programına teşrif eden Mustafa Özcan Güneşdoğdu'ya, Filibe Başkonsolosuna, programa destek veren işadamları ve belediye başkanlarına teşekkür plaketleri ve hediyeler verildi.

Programın sonunda Mustafa Özcan Güneşdoğdu ezan okuduktan sonra öğle namazına gidildi. Tüm katılımcılara yiyecek paketleri dağıtıldı.

Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER