Kırcaali’de verilen 2022 Yılı Çok Kültürlü Kişi Ödülleri sahiplerini bulduPerşembe, 02 Haziran 2022

Kırcaali’de verilen 2022 Yılı Çok Kültürlü Kişi Ödülleri sahiplerini buldu

1 Haziran 2022 Çarşamba günü Kırcaali KRIG Sanat Galerisi'nde düzenlenen ödül töreninde Kırcaali doğumlu dünyaca ünlü bale ustası, koreograf ve yönetmen Prof. Dr. Hikmet Mehmedov ile spor emektarı Vılço Kostov bu yıl 10. kez verilen 2022 Yılı Çok Kültürlü Kişi Ödülü ile ödüllendirildiler. Onlar, faaliyetleriyle etnik gruplar ve ülkeler arasında kültürlerarası köprülerin kurulmasına katkıda bulunmalarından dolayı bu ödüle layık görüldüler.

Ödül töreninin açılış konuşmasını yapan KRIG Sanat Hareketi Başkanı ve KRIG Sanat Galerisi Müdürü Radost Nikolaeva, Prof. Dr. Hikmet Mehmedov’un modern insan ve toplumun sorunlarına duyarlılık göstermesi,  Vılço Kostov’un ise etnik gruplar, kültürler ve ülkeler arasında köprüler kurulmasına aktif katılım sağlamasından dolayı bu ödüle aday gösterildiklerini belirtti.

2022 Yılı Çok Kültürlü Kişi Ödülü'nü Prof. Dr. Mehmedov ve Kostov’a Kırcaali Belediye Başkanı Dr. Müh. Hasan Azis takdim etti. KRIG Sanat Galerisi'nde düzenlenen ödül töreninde toplumun ileri gelen kişileriyle birlikte önceki yıllarda bu ödülün sahibi olan Minço Gumarov, Prof. Dr. Todor Çerkezov ve Peder Petır Garena da hazır bulundular.

Dr. Müh. Azis, törende yaptığı konuşmada, “Prof. Dr. Hikmet Mehmedov ve Vılço Zlatilov'un şahsında çok kültürlü kişiden bahsettiğimizde bu yıl çok kültürlülüğün sınırlarını genişletiyor ve kültürlerarası alanına adım atıyoruz gibi görünüyor. Hem Prof. Dr. Mehmedov hem de Vılço Kostov, faaliyetleriyle  vatanımızın ve bu yerel kültürlülük sınırını çoktan aşmıştır” dedi.

Kırcaali doğumlu Prof. Dr. Hikmet Mehmedov, Bulgaristan’da modern bale tarihinin en saygın isimleri arasında yer alır. Koreograf, yönetmen ve bale ustası olmanın yanı sıra Plovdiv (Filibe) şehrindeki Prof. Dr. Asen Diamandiev Müzik, Dans ve Güzel Sanatlar Akademisi’nde öğretim görevlisi olan profesör, burada Klasik Dans Kompozisyonu ve Bale Yönetmenliği dersleri vermektedir. Bunun yanı sıra Güney Kore’nin başkenti Seul’de ustalık sınıfları yönetiyor. 2001 yılında doçentlik unvanını alan ünlü bale ustası, 2008'de profesör oldu.

Prof. Dr. Mehmedov, ödülü aldıktan sonra yaptığı konuşmada, “İnsanlar sevmek için doğarlar. Nefret etmek için doğmazlar ve benim sanat yapmak hakkında fikrim sanat yoluyla uyum, sevgi ve güzellik yaratmaktır, çünkü nefretle yaşanamaz" diye ifade etti. Kırcaali'ye olan sevgisini vurgulayan bale ustası, geçmişte yaşanan güzel anları anımsattı. Bu ödüle büyük değer verdiğini belirten Prof. Dr. Mehmedov, “Bu ödül benim için büyük bir ödül, çünkü hiçbir zaman unutmayacağım memleketim Kırcaali’den bana verildi” dedi.

1950 yılında Kırcaali’de dünyaya elen Prof. Dr. Hikmet Mehmedov, henüz 10 yaşındayken kaderi onu bale sanatıyla tanıştırdı. 

2022 Yılı Çok Kültürlü Kişi Ödülü’nü alırken çok heyecanlanan Vılço Kostov, konuşmasında insanlar arasında hiçbir zaman yetenekli ve aciz, Bulgarlar ve Müslümanlar diye ayrım yapmadığını vurguladı. 14 Mayıs 1942'de Kırcaali iline bağlı eski Dobrovolets köyünde dünyaya gelen Kostov, hayatının bazı dönemlerinde Kırcaali'de sporun geliştirilmesinden sorumlu oldu, 30 yıl spor hakimliği yaptı ve Kırcaali Arda Futbol Kulübü Başkanlığı görevinde de bulundu. Vılço Kostov, Kırcaali Bulgar-Ukrayna Dostluk Derneği'nin yanı sıra Bulgar-Türk Dostluk Derneği'nin de başkanıdır.

Radost Nikolaeva, törenin sonunda, “Çok Kültürlü Kişi Ödülü’nün çok kültürlülüğün, kültürlerarası diyalogun ve dil çeşitliliğinin gelişimine katkılarından dolayı dünyanın neresinde olursa olsun bir Kırcaaliliye verildiğini hatırlatırız. Bu bağlamda, ödül inovasyon anlayışını genişleterek kültürlerarası etkileşimin değerini vurgulamayı amaçlar. Ödülün verdiği mesaj, dünyanın yükselen bir milliyetçilik, yabancı düşmanlığı ve nefret söylemi dalgasıyla tehdit edildiği günümüzde daha da büyük bir etki yaratmaktadır” diye belirtti.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER