Kırcaali’de yeni hastane ve tıp üniversitesi inşasına yönelik yatırım niyeti halktan onay aldıCuma, 26 Mayıs 2023

Kırcaali’de yeni hastane ve tıp üniversitesi inşasına yönelik yatırım niyeti halktan onay aldı

Ticaret Birliği - Küresel Eczacılık Merkezi AD’in Kırcaali şehrinde ülke için benzersiz, yüksek teknolojili bir sağlık ve eğitim merkezi olacak Kalp ve Beyin Hastanesi ile Tıp Üniversitesi’nin inşasına yönelik yatırım niyeti, tartışıldığı toplantıya katılan Kırcaaliler tarafından tamamen onaylandı. Proje, Bulgaristan Kardiyoloji Enstitüsü Yönetim Kurulu Başkanı ve yatırımcının temsilcisi Prof. Dr. Toni Venkov tarafından ikinci kez Kırcaali toplumu önünde tanıtıldı. Bundan önce 12 Mayıs'ta düzenlenen benzer bir forumda projeyi Belediye Meclis üyelerine tanıtmıştı.

Dün (25 Mayıs) yapılan toplantıya Bulgaristan Tabipler Birliği Kırcaali Bölge Şubesi, Kırcaali Dr. Atanas Dafovski Hastanesi, Kırcaali Çok Yönlü Aktif Tedavi Hastanesi, Bulgaristan Sağlık Profesyonelleri Derneği Bölge Şubesi, Pratisyen Hekimler Derneği, Bulgaristan Engelliler Birliği ve Görme Engelliler Birliği bölge şubeleri, Bölge Sağlık Müfettişliği (RZİ), RZOK, sosyal hizmetler, sendikalar, işveren örgütleri, sivil toplum kuruluşları (STK), Kırcaali Devlet Psikiyatri Hastanesi vb. olmak üzere 29 kurum ve kuruluş davet edildi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Kırcaali Belediye Başkanı Doç. Dr. Hasan Azis, “Kendimize Kırcaali halkını yatırım niyeti hakkında bilgilendirmeyi, sorularına yatırımcının kendisinin cevap vermesini sağlamayı hedefledik. Yapılan yatırımın tam şeffaflığını sağlamak için bu toplantıyı Kırcaali Belediyesi’nin internet sitesinde çevrimiçi olarak yayınlamaya karar verdik” diye kaydetti. Toplantıda ayrıca Belediye Meclis Başkanı Hüseyin Ahmet, Belediye Başkan yardımcıları Tuncay Şükrü ve Müh. Katya Mitovska, Belediye Genel Sekreteri Sebahatin Riza, Meclis Sağlık Komisyonu Başkanı Dr. Sezgin Bekir, Kırcaali şehrinin imar planını yapan Mimar Dimçev, Belediye Başmimarı Stanislava Dimitrova, Kırcaali ilçesine bağlı köy muhtarları da yer aldılar. Toplantıda Kırcaali Hıristiyan Cemaati Başkanı Peder Petır Garena ile Kırcaali Bölge Müftüsü Basri Eminefendi de hazır bulundular.

Prof. Dr. Vekov’un verdiği bilgiye göre, 250-300 yatak kapasiteli yüksek teknolojili hastanede yaklaşık 160 uzman doktor ve stajyer doktor görev yapacak. Hastanede kardiyoloji, invaziv kardiyoloji, anesteziyoloji ve yoğun bakım, genel cerrahi, damar cerrahisi klinikleri, tıbbi görüntüleme merkezi, nörolojik hastalıklar, ortopedi, gastroenteroloji, fizik tedavi ve rehabilitasyon, kadın hastalıkları ve doğum, neonatoloji, pediatri klinikleri ile klinik mikrobiyoloji laboratuvarı bulunması planlanmaktadır.

Bulgaristan Kardiyoloji Enstitüsü Yönetim Kurulu Başkanı, “Kırcaali bir sağlık ve tıp eğitimi, bilim ve yüksek teknoloji merkezi haline gelecek. Kompleksin tamamlanmasının ardından ülkenin dört bir yanından ve komşu Balkan ülkelerinden gelen hasta ve tıp öğrencilerinin sayısı her yıl artacak” dedi.

İş Geliştirme Merkezi salonunda konuşanlardan yatırımı onaylayanlar, Kırcaali bölgesindeki her vatandaşın kaliteli sağlık hizmetlerine, Kalp ve Beyin Hastanesi’nin sağlayabileceği gibi daha yüksek kaliteli sağlık hizmetlerine eşit erişime ve nerede tedavi edileceğini seçme hakkına sahip olmak istediğini belirttiler. Toplantıya katılanlar, “Kalp ve Beyin Hastanesi ve sağlık personeli de sağlayacak bir üniversite tıp merkezi inşasına yönelik yatırım niyetini gerçekleştirerek burada Kırcaali'de de kaliteli sağlık hizmeti sunulabilinecekken neden Kırcaali'deki devlet hastanesinde tedavi edilmeyen bazı daha ciddi hastalıklar için neden Sofya, Plovdiv (Filibe), Edirne veya İstanbul'a gidilsin ki?!” diye yorumladılar.

Bugünkü Belediye Meclisi toplantısında Ticaret Birliği- Küresel Eczacılık Merkezi AD’in Kırcaali şehrinde ülke için benzersiz, yüksek teknolojili bir sağlık ve eğitim merkezi olacak Kalp ve Beyin Hastanesi ile Tıp Üniversitesi’nin inşasına yönelik yatırım niyetini gerçekleştirmek için 40 dönümlük bir arsa satılmasına ilişkin teklif onaylanacak.

Belediye Meclis Sağlık Komisyonu Başkanı Sezgin Bekir'in sözlerinden komisyon toplantısında yatırım konusunun görüşüldüğü ve tüm komisyon üyelerinin oybirliğiyle bu yatırım niyetini onayladığı anlaşıldı.

Doç. Dr. Azis, “İnanıyorum ki Belediye Meclis üyeleri, Kırcaali ve Kırcaali halkının ve tüm bölgenin kendilerinden beklediği kararı vereceklerdir. Çünkü yarın Belediye Meclisi toplantısı yaparsak, bugün Kırcaali Halk Meclisi’nin harika bir toplantısını düzenlediğimizi kabul ediyorum ki Belediye Meclisi’nin de buna uyacağını umuyorum” diye özetledi.


DİĞER HABERLER