Kırcaali’deki eğlence mekanlarında öğrencilere yoğun olarak gülme gazı veriliyorPerşembe, 04 Ağustos 2022

Kırcaali’deki eğlence mekanlarında öğrencilere yoğun olarak gülme gazı veriliyor

Kırcaali İl Uyuşturucu Madde ve Bağımlılığı ile Mücadele Kurulu Başkanı Sezgin Bekir, Kardjali BG Vesti haber sitesine verdiği demeçte, “Kırcaali’deki eğlence mekanlarında öğrencilere yoğun olarak gülme gazı veriyorlar ve bir sonraki adım onları uyuşturucu maddeye alıştırmaktır. İl merkezindeki gece kulüplerinde gülme gazını solumak yaygın bir uygulamadır. Çocuklar coşkuya kapılıyorlar. Gülme gazı belirli bir davranış kalıbı yaratır. Gençler için bir sonraki adım, ağır uyuşturuculara yönelmektir” diye uyardı. Konu kurul toplantısında tartışıldı. 18 yaşından küçüklere gülme gazı satışını durdurmayı amaçlayan mevzuat değişiklikleri memnuniyetle karşılanmaktadır.

Sezgin Bekir, “Tedbirler gecikti. Gülme gazı kullanımının yaygınlığı dramatik bir hal aldı” diye vurguladı. Gülme gazı ülkemizde narkotik madde olarak tanınmadığı için sorunun karmaşık olduğunu da söyleyen Bekir, “Gülme gazı, tıbbi bir üründür. Sorun şu ki, uzun süreli kullanımının bir davranış kalıbına ve bağımlılığa yol açmasıdır” diye kaydetti.

Kırcaali İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada gülme gazının gençler arasında dağıtımının ve kullanımının Sağlık Kanunu kapsamına girdiğini vurgulandı. Bu nedenle polisler, gece kulüplerinde kontrol yapmıyor. Devlet, Tüketiciyi Koruma Komisyonu çalışanlarını bu görevle görevlendirmiştir. İnternetteki satışların yasallığını izleyen sadece İçişleri Bakanlığı (MVR) Organize Suçlarla Mücadele Genel Müdürlüğü (GDBOP) bu konuyla ilgileniyor.

Kardjali BG Vesti haber sitesine konuşan Tüketiciyi Koruma Komisyonu yetkilileri, 18 yaş altı gençlere gülme gazı satılmasını ve kullanılmasını yasaklayan Sağlık Kanunu ve Çocuk Koruma Kanunu'nda yapılan değişikliklerden sonra Kırcaali'de eğlence mekanlarında komisyon çalışanları tarafından günlük kontroller yapıldığını belirttiler. Mağazalar, restoranlar, gece kulüpleri kontrol ediliyor. Ülke genelinde denetimler yapılıyor. Sadece dört gün içinde sahipleri hakkında hiçbir bilgi verilmeden gülme gazı satışa sunan 3 internet sitesi tespit edildi.

Sağlık Kanunu’ndaki değişikliklerin, 18 yaş altı kişilere çevrimiçi de dahil olmak üzere anaokulları, okullar, öğrenci yurtlarının bulunduğu bölgeler, sağlık kuruluşları, çocuklar ve öğrencilere yönelik düzenlenen spor etkinlikleri, çocuklar ve öğrencilere yönelik düzenlenen halka açık etkinliklerde ve ayrıca halka açık kapalı yerlerde azot oksit (gülme gazı) ve kartuş dolum aparatı satışına yasak getirdiğini hatırlatırız. Bu yerlerde gülme gazı kullanımı da yasaklandı.

Eğitimciler, gülme gazının uzun süreli kullanımının engelliliklere yol açtığı konusunda kararlıdır. Onlar, gülme gazının Hollanda, Danimarka, Litvanya, Fransa ve İrlanda'da olduğu gibi ülkemizde de narkotik madde olarak tanınmasını, satış ve dağıtım kontrolünün polise emanet edilmesini öneriyorlar.

Georgi KULOV


DİĞER HABERLER