Kırcaali'deki "Orpheus'un Lir'i" yeni bir görünüm kazanıyorCuma, 19 Nisan 2024

Kırcaali'deki

Kırcaali Otogarı yanında bulunan "Orpheus'un Lir'i" adlı anıtsal heykel yeni bir görünüm kazanacak. Belediye Başkanı Erol Mümün, Kırcaali'nin simgesi haline gelen alanın sanatsal aydınlatılması ve tamamen iyileştirilmesinin planlandığını söyledi.

Hatırlatmak gerekir ki, "Orpheus'un Lir'i" Kasım 2006'da açılmıştı. Kompozisyonun tasarımını heykeltıraş Ziyatin Nureyev yapmış ve heykel "Gaspar Godo" şirketi tarafından gerçekleştirilmişti. Çevresindeki alan Prof. Dr. Mimar Krıstan Karakaşev tarafından tasarlanmıştır.

Kırcaali Belediye Başkanı Erol Mümün, gazetecilere verdiği brifingde bu yaz Kırcaali vatandaşlarının çalışan şadırvanları kullanacaklarını açıkladı. Mümün, " Şadırvanları onarmayı planlıyoruz, ayrıca "kuru şadırvan" olarak adlandırılan şadırvanlardan birine de sahip olacağız. Onun yerinin Bacardi kahvesinin önü olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Kurtuluş Meydanı'nda bulunan şadırvan ve buradaki tüm alan ayrı bir projeye dahil edilmiştir.

Belediye yönetimi, Kırcaali sakinlerinin ve misafirlerinin rahatlığını da düşünüyor. Arpezos Sever Parkı ve Şehir Parkına modern umumi tuvaletler kurulacak. Erol Mümün, bunların bilinen "kimyasal" tipte olmayacağını, doğrudan kanalizasyon sistemine bağlanacağını açıkladı.


DİĞER HABERLER