Kırcaali'deki turizm acenteleri ve şirketleri, uluslararası pazarlara çıkacakCuma, 28 Mart 2014

Kırcaali'deki turizm acenteleri ve şirketleri, uluslararası pazarlara çıkacakKırcaali Perperikon Turizm Birliği üyeleri, Kırcaali Belediye yönetimiyle çalıştay gerçekleştirdi. Görüşmede Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis, Belediye Başkan Yardımcısı Elisaveta Kehayova ve Belediye Halkla İlişkiler Müdürü Fikriye Salifova hazır bulundular. Turizm birliğinin üyelerinin Republikanska sokağının trafiğe kapatılması ve yayanın kullanımına sunulması, Bulgaria Bulvarının belediye binası önünde bulunan kesiminin trafiğe açılması, Zanaatlar Müzesi kurulmasına ilişkin fikirleri görüşüldü.

Belediye Başkanı, "Birliğin Belediye ile ortaklık yapma isteği bizim turizm alanında sivil toplum kuruluşları ve firmalarla işbirliği gerçekleştirme vizyonumuzla örtüşmektedir. Ekonomi ve sosyal sektör alanlarında çalışan sivil toplum kuruluşlarının sayısı ne kadar çok olursa, o kadar bu sektörler daha dinamik gelişecek" diye vurguladı. Belirttiğine göre turizm birliği mevcut bir boşluğu doldurmaktadır. Belediyenin bulunduğu girişimlerde birliğin üyelerinin görüşünü alıp katılımlarını sağlayacağını belirten Müh. Azis, onları Belediye'ye bağlı olarak kurulan Turizm Konseyi toplantısına davet etti.

Belediye Başkanı, Kırcaali'nin ülkedeki diğer şehirler ile turist çekme konusunda amansız rekabet içerisinde olduğunu kaydetti. Müh. Azis, "Kırcaali'yi diğer şehirlerden ayıran, eşi benzeri olmayan, turistleri buraya getirecek destinasyonu gösterebilmemiz gerekiyor. Ziyaretçilerimizi olması için birkaç sebep belirtmemiz lazım" dedi. Belirttiğine göre, bunun çabaların birleştirilmesi ve Kırcaali'yi tam bir turistik ürün haline getirilmesi şart. Veri bankası oluşturulup, ilgi alanlarına göre, örneğin ekoloji turizmi, tarihi ve kültürel mirası, balık avı turizmini sevenler için ayrı ayrı ürünler yaratılmalıdır. Bu veri bankası, yerel tur operatörler, otelciler, restorancıların tekliflerini, broşür ve kataloglarını verebilecekleri Belediyenin Turizm Bilgi Merkezinde oluşturulabilir. Başkan Azis, "Bizim için Perperikon, Kırcaali'nin turistik ürün olarak tamamlanmasının temelini oluşturmaktadır. Perperikon, büyük önem taşıyan ulusal bir kültür anıtıdır" diyerek, ulusal çapta gerçekleştirilen Bulgaristan'ın Harikaları anketinde ikinci sırada kültür anıtı olarak yer aldığını hatırlattı. Kırcaali çevresindeki su alanlarının ulusal ve uluslararası etkinliklerde kullanılmasından yana olduğunu paylaştı. Su Aynasının, belediyenin idaresi altında bulunduğuna dikkat çeken Müh. Azis, orada çeşitli atraksiyonlar düzenlemeyi düşündüğünü ifade etti. Su sporları federasyonlarının yönetimiyle görüşüp, onların programlarıyla tanıştıktan sonra Su Aynasında yarışmalar düzenlemelerini sağlayacağını dile getirdi.

Birliğin üyelerini Prof. Nikolay Ovçarov ile birlikte bölgenin tanıtımına ilişkin Belçika'da yapacakları kapsamlı reklam kampanyasına katılmaları için davet etti. Orada turizm ve yatırım imkanlarını da tanıtmak istediklerini kaydederek, "Uluslararası pazarlara el birliği içerisinde girmeliyiz. Bizim eksiğimiz ortak bir politika" dedi.

Turizm fuarlarına katılmak ve Kırcaali'yi Türk ve Rus pazarlarında tanıtmaktan yana olduğunu söyledi.

Perperikon Turizm Birliği Başkanı Müh. Fahri İdriz, Belediye Başkanı'nı ortak çabalar gerektiği konusunda destekleyerek, somut fikirler paylaştı. Komik Adamların Şovu'nun Kırcaali'ye davet edilmesinin şehir için büyük reklam olacağını belirtti. Bu tür davetlerin Belediye'ye pahalıya mal olacağı için finanse edilmesi konusunda iş dünyasıyla ortak çabalar sarfetme yönünde anlaştılar.


DİĞER HABERLER