KIRCAALİ'DEN 50 KİŞİ MERYEM ANA MEZARINI ZİYARET ETTİÇarşamba, 29 Nisan 2009

KIRCAALİ'DEN 50 KİŞİ MERYEM ANA MEZARINI ZİYARET ETTİKırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis'in inisiyatifiyle Kırcaali'den 50 kişi Türkiye'nin Efes şehri yakınlarında bulunan Meryem Ana mezarını ziyaret etti. Grupta eşit olarak şehirdeki Hristiyan ve Müslüman vatandaşlar yer aldı. Onlarla birlikte Peder Petır ve Bölge Müftüsü Şabanali Ahmed de ziyarete gitti. İlk olarak Meryem Ana mezarı ziyareti Müh. Azis'in Kadınlar Günü sebebiyle Emekliler Kulübüne yaptığı ziyarette ortaya atıldı. Bir ay sonra da bu fikir gerçekleştirildi.
Emekliler Kulübü Başkanı İlinka Vasileva şunları söyledi: "Düzenlenen Meryem Ana Mezarı ziyareti için belediye başkanımıza teşekkür etmek istiyorum. Yolculuk çok heyecanlı geçti. Grupta farklı dinlerden ve etnik topluluklardan insanlar yer aldı, buda da sembolik bir şeyler seziyorum. Bölgemizdeki barıştan herkes sorumludur. Kırcaali Belediye Başkanı ve iki din adamı arasındaki iyi diyalogu, vatandaş olarak bizler de uygulamalıyız."
Efes dönüşünde Peder Petır Garena da görüşlerini aktardı. Pederin bildirdiğine göre ilk defa böyle birlikte ziyaret organize ediliyor ve iki topluluk arasında da saygı gören Meryem Ana Mezarının ziyareti çok faydalı olmuştur. Biraz sakınarak Peder Garena oradaki Türkler arasında Meryem Ana'ya büyük saygı duyulduğunu bildirdi.
Peder daha: "Belediye Başkanının inisiyatifi olmasaydı bunlar yaşanmayacaktı. Bir şeylerin ortak ve benzer olduğunu söylemek , gidip görmekten çok farklıdır. Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis'in, bölge müftüsüyle önce suskun itirazımıza rağmen, birlikte olmamız fikri çok önceden amacıydı. Yolculuğa turist olarak başladık, geriye daha hoş görülü döndük." dedi.
Bölge Müftüsü Şabanali Ahmed: "Meryem Ana Mezarı bizlerin de kutsal bildiği bir yerdir. Ve bu ziyaret bizler için çok heyecanlı ve unutulmaz oldu. Ziyaretimizde sembolik bir şeyler gizlidir, bu da grubumuzun birlik ve beraberliğidir."dedi.
Belediye başkanını kutsal yerlerle ilgili ilk inisiyatifi bu değildir. İki kez Müh Azis Meryem Ana Mezarından Kırcaali Hristiyanlarına kutsal su getirdi. İlk olarak 2007 yılında, ikinci kez ise iki ay önce bu sudan getirmişti.


DİĞER HABERLER