Kırcaali’den genç yetenek 17 yaşındaki Harika İbryamovaCuma, 24 Mart 2023

Kırcaali’den genç yetenek 17 yaşındaki Harika İbryamova

KRIG Sanat Hareketi’nin "Kırcaali ve Bölgesinden Genç Yetenekler" dizisinin yeni yüzü, Kırcaali'deki Yordan Yovkov Lisesi’nde okuyan 17 yaşındaki Harika İbryamova oldu. Genç yetenek, Bulgaristan ve yurt dışında aldığı toplam 96 ödül, madalya, başarı belgesi ve sertifika sahibidir. Matematik turnuvalarındaki zaferleri baskın geliyor, ancak edebiyat, güzel ve uygulamalı sanatlardaki başarıları, muhasebe ve iş yarışmalarındaki zaferleri, İngilizce çizgi roman ve deneme yarışmaları, fotoğraf yarışması katılımları daha az etkileyici değildir. Kasım 2022’de düzenlenen Köylerin Geleceği Hackathon Yarışması’nda başarı belgesine ve hatta karate yarışmalarında kazandığı “8. Kyu Sarı Kemer” sertifikasına sahiptir. Kendisi, bu kadar farklı alanlarda elde ettiği başarılar için bu son derece yüksek motivasyonunu, adının Türkçe'de мodern, аktif,  yetkin, yaratıcı, arkadaş canlısı, değişen anlamına gelen sembolizmiyle açıklıyor. Yaptığı her şeyde elinden gelenin en iyisini yapıyor, üstün başarı sahibi bir kişi ama en sevdiği dersin biyoloji olduğunu söylüyor, çünkü yeşil bir gezegene, daha düşük sera gazı emisyonlarına, kaynakların daha fazla geri dönüşümüne ve daha temiz hava ve suya sahip olmak gibi doğadaki her şeye karşı kişisel bir sorumluluk hissediyor. Harika, “Gençler sorunların en çok farkında olduklarından ve toplumların uzun vadeli sürdürülebilir kalkınmasının bir parçası olan doğal kaynakların korunmasına duygusal olarak daha fazla bağlı olduklarından, bence çevre koruma, gençlik örgütlerinin harekete geçip liderliği üstlenmesi gereken alanlardan biridir” diyor. Hayırseverliğin hayatı anlamlı kıldığına inanan genç yetenek, 11. sınıfın başından beri Bulgaristan Kızılhaç Örgütü Gençlik Kolları (BMÇK) Kırcaali Şubesi üyesi ve Kırcaali Yordan Yovkov Lisesi bünyesindeki BMÇK’ya bağlı Beyaz Kırlangıç Kulübü 2022/2023 Eğitim-Öğretim Yılı Koordinatör Yardımcısı’dır. Katıldığı Farklılıkta Birlik”, "Benim Gözümden Gelecek", "Felaketi Gözümle Gördüm” gibi konulu  görsel sanatlar yarışmalarının konularını bile hayır adına seçiyor.

Bisiklete biniyor, paten kayıyor, kaykay yapıyor, basketbol, ​​federball, voleybol oynuyor, koşuyor ve yüzüyor. Spor ona disiplini, cesareti, kendini savunmayı ve takım çalışmasını öğretir. Spor sayesinde dünyayı farklı bir şekilde görmeyi, takım çalışmasında ve tabii ki kendisiyle rekabette mutluluğa ulaşmayı öğrendiğini itiraf ediyor!

Başarılı kızımız, festival programlarının, sergilerin, bilim ve sanat günlerinin rekabet esasına dayalı olmayan yarışma ve müsabaka sisteminin demokratikleştirilmesi gerektiği düşüncesinin destekçisi, çünkü bu halk oylamasıyla, katılımcıların kendi katılımıyla gerçekleşebilir ve birçok çocuğu ve öğrenciyi korkusuzca ve gelişme hırsıyla rekabet etmeye motive edecek.

24 Mart-10 Nisan tarihleri ​​arasında Kırcaali’deki KRIG Sanat Galerisi'nde Harika İbryamova ile söyleşi içeren görsel enstalasyonlar, yazarının "Siyahtan Renge" adlı kitabından alınan metinler, sanatsal kompozisyonları, natürmort resimleri ve projeleri görülebilir.


DİĞER HABERLER