Kırcaaliler, Bayrampaşa Belediyesinin iftar programında sunulan AYNA konseriyle coştularPerşembe, 25 Ağustos 2011

Kırcaaliler, Bayrampaşa Belediyesinin iftar programında sunulan AYNA konseriyle coştularDün akşam Ramazan'ın 24'üncü gününde İstanbul Bayrampaşa Belediyesi artık dördüncü kez Kırcaali'de gerek Müslümanların, gerek Hıristiyanların bulunduğu 3000 kişiye iftar yemeği verdi. Ünlü AYNA grubunun konseriyle devam eden program yaklaşık 5000 Kırcaaliliyi "Drujba" stadı önünde bir araya topladı. Akşamın geç saatlerine kadar süren konserde sevilen müzisyenler, gençlerin yoğun sevgisine ve tezahürlerine tabi tutuldular. Hep bir ağızdan okunan parçalarıyla Kırcaalili hayranlarıyla ilk defa buluşan AYNA grubu unutulmaz anlar yaşattı.

Etkinlik, Bayrampaşa Belediyesinin "Kardeşlik sınır tanımaz" sloganı altında 2005 yılından beri yürüttüğü "Balkanlar'da Ramazan" programı çerçevesinde, Kırcaali Türk Kültür ve Sanat Derneği ile ortaklaşa organize edildi.

İftar sofrasına herkesi Kırcaali Merkez Camii imamı Erdinç Hayrulla okuduğu ezanla davet etti. Bol menüden ibaret yemekten sonra Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet sofra duası okundu.

İftar programında resmi misafir olarak Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosu Ramis Şen, Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, Bayrampaşa Belediye Başkan Yardımcısı Gökhan Balekoğlu, Bulgaristan Türkleri Yüksek İslam Şura Başkanı Şabanali Ahmed, Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmed, Kırcaali Türk Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Müzekki Ahmet, Türkiye Cumhuriyeti Edirne milletvekili Dr. Mehmet Müezzinoğlu, T.C. İstanbul milletvekili Nureddin Nebati, Bayrampaşa Başkanlığı Koordinatörü Yüksel Aydın, birçok Türk iş adamları hazır bulundular.

Organizatörler, bir ay önce Bosna Hersek'ten yola çıkan Bayrampaşa Bereket Konvoyunun Kırcaali'ye, "bütün olan kalpleri tekrar ateşlendirmeye geldiklerini" duyurdular.
Gökhan Balekoğlu, Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner adına Kırcaali halkını selamladı. Başkan Yardımcısı, yedinci yıl düzenlenen Bereket Konvoyunun toplam 7 ülkede ve 15 durakta iftar verdiğini belirterek, "İftar sofralarının aramızdaki kardeşliği, sevgiyi, saygıyı geliştirme noktasında birer vesile olmasını ümit ediyorum. Yaklaşan Kadir Gecenizi ve Ramazan Bayramınızı tebrik ediyorum" diye ifade etti. Onun ardından Kırcaaliler de güçlü alkışla Türkiye'deki soydaşlarına selam gönderdiler.

Ev sahibi konumundaki Hasan Azis konuşmasında, "Bundan dört yıl önce Bayrampaşa Belediyesinin Kırcaali'de verdiği iftarda hep beraberdik. Dört yıl sonra da Kırcaali, Bayrampaşa Belediyesinin gerçekleştirdiği Bereket Konvoyu üzerine Balkanların hoşgörü merkezi oluyor.

Bu akşam Kırcaali'yi Balkanların hoşgörü başkenti yapan Bayrampaşa Belediyesine kendi adıma ve Kırcaaliler adına teşekkürler sunuyorum" diye vurguladı. Başkan Azis, Kırcaali nüfusunun yüzde elli Türk ve Müslüman, yüzde elli Bulgar ve Hıristiyan olma özelliğinden dolayı iftarların çok farklı olduğunu söyledi. Hasan Azis, Kırcaali'de var olan farklı etnik grupların sevgi, saygı, kardeşlik içerisinde yaşam sürdürdüklerini ve Belediye Başkanı olarak kendisine ve herkese düşen görevin bu hoşgörüyü korumak olduğunu öne sürdü. Başkan, "Hoşgörünün Başkenti" olarak anılan Kırcaali'nin tüm Balkanlar'da, hatta Avrupa'da örnek bir şehir olacağına inandığını dile getirdi. Hasan Azis, "Biz Kırcaali'de Müslümanların ve Hıristiyanların bayramlarını hep beraber kutluyoruz" dedi ve bunun olmasını sağlayan hoşgörülü Kırcaalilere şükranlarını sundu. Başkan sahneden, Kırcaalilerin ve tüm Müslümanların gelecek Ramazan Bayramını kutlayarak ayrıldı.

Yüksek İslam Şura Başkanı Şabanali Ahmed, Allah'a hamdü sena okuyup, resulüne salavat getirdikten sonra, iftar yemeğinin Müslümanlar için bir ibadet olduğunu belirtti. Dini alim, "Peygamber buyuruyor ki, "Oruçlu için iki müjde vardır. Birisi, bütün gün Allah rızası için kendisini yemesinden, içmesinden ve diğer ihtiyaçlarından mahrum eden bir kişi akşamleyin Allah'ın izniyle iftarını açtığındadır. Bu akşam bize bu müjdeyi yaşatmaya vesile olan Bayrampaşa Belediyesine müteşekkiliz ve teşekkür ediyoruz" dedi. Şabanali Hoca, yine Hz. Muhammed'in "Kim bir oruçluya iftar ettirirse, o oruçlu gibi sevap kazanır" sözlerini hatırlatarak, Bayrampaşa Belediyesinin hakikaten büyük hizmette bulunduğunu vurguladı.
Şabanali Ahmed, "Ramazan ayının güzelliklerinden gerektiği gibi istifade edelim" diye Müslümanlara çağrıda bulundu ve Bayrampaşa Belediyesinin başlattığı "Kardeşlik Sınır Tanımaz" girişimini Kırcaalilerin "Ramazan Sınır Tanımaz" adı altında hoşgörüyü gelenek halinde devam ettirmelerini diledi.
Onun ardından Kırcaali Müslümanlarının mübarek Ramazan ayını ve gelecek bayramını sırasıyla Ramis Şen, Nureddin Nebati, Dr. Mehmet Müezzinoğlu kutladılar.

Kırcaalilere hitap eden Türk milletvekilleri Müslümanların kendi kimliğini koruyarak, Hıristiyanlarla hoşgörü, sevgi, saygı, birlik, beraberlik, kardeşlik içerisinde medeni anlayışla bir yaşam sürdürmelerinden dolayı tebrik ettiler. Onlar, Bulgaristan Türklerinin milli duruşuyla beraber, dini değerlerini de korumalarının çok önemli olduğuna dikkat çektiler.

Türk milletvekilleri tarafından T. C. Filibe Başkonsolosu Ramis Şen'e, Yüksek İslam Şura Başkanı Şabanali Ahmed'e hediyeler, Bayarampaşa Belediyesi tarafından ise Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis'e "Kardeşlik Sınır Tanımaz" tırının maketi sunuldu.
İftar programı birçok Türk TV kanalları mensuplarının aracılığıyla dünyada takip edildi.

Bayrampaşa Belediyesi, "Balkanlar'da Ramazan" programı çerçevesinde Türklerin yoğun mesken ettiği Bulgaristan'ın çeşitli şehirlerinde bu yıl altıncı kez iftar verdi. Kırcaali'den sonra Bereket Konvoyu bugün Silistre ilinin Dulovo kasabasına hareket etti.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER