Kırcaalili 40 öğrenci, iki günlük Edirne gezisinden geri döndüPazartesi, 06 Haziran 2022

Kırcaalili 40 öğrenci, iki günlük Edirne gezisinden geri döndü

Kırcaali Belediyesine bağlı okullardan 40 öğrenci, üç öğretmenin rehberliğinde iki günlük Edirne gezisinden geri döndü. Kırcaali Belediyesi tarafından Belediye Başkanı Dr. Müh. Hasan Azis'in fikri üzerine düzenlenen gezi, Kırcaali çocukları için belediye yönetimi tarafından ailelerinin onayı ile hazırlanan zengin içerikli bir tatil programının bir parçasıdır.

Gezinin ilk gününün en önemli olayı Kırcaali grubunun Nuh Tufanı öncesi, 65 milyon yıl önce ortaya çıkan hayvanların seslerinin semaları çınlattığı Hasan Ali Yücel Çocuk Müzesindeki Dinozor Parkı ziyaretiydi.

Öğle yemeği, yürüyüş, alışveriş ve akşam yemeği sonrasında turistler, ünlü Selimiye Camii ve gece Edirne'nin ışıklarının tadını çıkarma fırsatı buldular. Yeni parkta yapılan akşam yürüyüşü geç saatlere kadar sürdü. Öğrenciler özellikle eski evler, oteller, çeşmeler, lezzetli yemekler, arkeoloji ve etnografya, pazarlar, Edirne merkezdeki Erasta AVM, Uzunköprü ve diğer yerlerden çok etkilendiler.

İkinci gün ise Kırcaalili öğrenciler Edirne’de duygu dolu anlar yaşamaya devam ettiler. Öğle yemeği, Edirne'nin bir başka antik Trak yerleşimi olan Üsküdama’nın yerine M.S. 2. yüzyılda Roma İmparatoru Hadrian tarafından (eski tarihi adı Andrianople da oradan gelir) kurulduğu Tunca ve Arda nehirleri ile birlikte üç nehirden biri olan Meriç Nehri kıyısındaki büyük bir eko parkta servis edildi.

Gruba rehberlik edenlerden biri olan Kırcaali'deki Kariyer Geliştirme Merkezi Müdürü Ani Dimitrova'nın ifadesine göre, Edirne gezisi hedeflerine ulaştı ve eğitim öğretim açısından büyük bir anlam ifade eder.

Dimitrova, “Bu gezi, öğrencilerin gerçek olgular hakkında bilgi edinmelerine, çevredeki gerçeklik hakkında yeni izlenimlerle, canlı fikirlerle duyusal deneyimlerini genişletmelerine olanak tanır. Geziler sırasında öğrenciler hayata bakmayı, doğa ve tarih hakkında bilgi sahibi olmayı, dikkat, gözlem, düşünme, yaratıcı hayal gücü vb. bilişsel yeteneklerini geliştirmeyi öğrenirler. Geziler, öğrenme ve yaşam arasındaki bağlantıya, öğrencilerin politeknik ufuklarını genişletmeye katkıda bulunur” dedi.


DİĞER HABERLER