Kırcaalili genç yetenek, şehrimizi müziğin uluslararası diliyle yüceltiyorSalı, 24 Ocak 2023

Kırcaalili genç yetenek, şehrimizi müziğin uluslararası diliyle yüceltiyor

Kırcaali'den yetenekli bir kız, şehrimizi müziğin uluslararası diliyle yüceltiyor. HAPPY DİNO Çocuk Merkezi’nin bünyesindeki Piyano Okulu’nda eğitim gören yetenekli beşinci sınıf öğrencisi Nil-Su Kenan Kerimoğlu, piyano icracıları için uluslararası çevrimiçi yarışmalara katılıyor ve onları kazanıyor. Nil-Su, halihazırda 13 uluslararası çevrimiçi yarışmaya katıldı ve 9 birincilik ödülü kazandı. Kırcaali'de çıktığı sahnelerde piyano çalıyor ama hayali dünya podyumlarını fethetmektir. İngiltere, Romanya, İspanya, Türkiye ve Rusya'da ün kazanan Nil-Su, Fransa ve Almanya'da düzenlenen yarışmalara hazırlanıyor.

Onun için şimdiye kadarki en büyük sınav, Rusya'da kısa süre önce sonuçlanan yarışma. Yarışmaya dünyanın dört bir yanından tamamı müzik lisesi ve konservatuvar mezunu yüzden fazla genç yetenek katıldı. Kızımız ön eleme turunda birinci oldu. Süper finalde önünde sadece iki kişi vardı. O, üçüncü sıraya yerleşti ve Dünya Kazananları arasında yer aldı. En sevdiği besteci Beethoven'dır. Ödülü onun "Rondo İn D Major" adlı eseriyle kazandı.

Öğretmeni Svetla Damakova, başarısının "ağır" olarak tanımlanan zorlu provalardan sonra geldiğini söylüyor. Damakova, “Aksi takdirde kızımızın konser salonlarında pahalı kuyruklu piyanolar çalan yetenekleri yenmesi mümkün değil. Eğer bir karşılaştırma yapacak olursak, bizim çocuk 700 levalık elektrikli bir piyanoda hazırlıklar yapıyor. Beethoven’in eserleri, Nil-Su’nun piyano çalma tarzına uyuyor, saf ifadelere sahiptir” diye açıklık getirdi. 35 yıllık deneyime sahip öğretmen, genç yeteneğin henüz gelişmemiş ve ödüller kazanmamış olduğu konusunda kararlı. Nil-Su, birinci sınıftan itibaren müzikle uğraşıyor. Son derece disiplinli, her gün piyano çalar ve kendisine karşı çok talepkardır. Yetenekli piyanist aynı zamanda çok başarılı bir öğrenci ve Otets Paisiy Lisesi’nde başarı üstüne başarıya imza atar. Müzik dışında kendini tenis ve matematiğe adadı.

Damakova, “Genç yeteneğin ailesi onu cesaretlendiriyor. Annesi onu sürekli teşvik ediyor. Ebeveynler yardım ettiğinde sonuç mükemmeldir. Bir yarışmaya katılmak özveri ve ek hazırlık gerektirir” diye vurguladı.

HAPPY DİNO Çocuk Merkezi’nde 17 çocuk ve gence klasik müziğin sırları öğretiliyor. Hepsi çok yetenekli ve kendini sanata adamışlardır. Anne babalarının desteği onlar için de çok önemlidir.

HAPPY DİNO Çocuk Merkezi, Plovdiv (Filibe) Üniversitesi Kırcaali Lyuben Karavelov Şubesi’nde bulunan DİNO Çocuk Dil Merkezi’nin halefidir. Merkezde Veliçka Georgieva, Detelina Donçeva, Nikolay Genkov gibi ad yapmış öğretmenler çalışıyorlar.

HAPPY DİNO Çocuk Merkezi’nin yöneticisi ve faaliyetinin motoru Doç. Dr. Dora Ştereva'dır. 

Georgi KULOV


DİĞER HABERLER