Kırcaalili iki çocuk annesi yardım eli bekliyorPerşembe, 19 Kasım 2020

Kırcaalili iki çocuk annesi yardım eli bekliyorKırcaalili iki çocuk annesi onlara yeterli beslenme sağlayamadığı için okula sık sık aç göndermek zorunda kalıyor. Yaşadıkları dar odada ne televizyon ne de radyo var. Bir bilgisayar veya tabletten söz konusu bile değil. Anneleri eğitimleri için değil, hayatta kalmaları için mücadele veriyor.

38 yaşındaki Milena K., biri kız diğeri erkek iki çocuğu ile birlikte şehrin "Baykal" semtinde bulunan eski bir evin bodrum katında bir odada yaşıyor. Çocukların biri birinci, diğeri üçüncü sınıfta okuyor. Onları büyük bir güçlükle yalnız büyüten annenin ebeveynleri erken öldüğü için yardım konusunda güvenecek kimsesi yok. Çocuklar, özellikle grip tatilindeyken veya şimdi online eğitime katılmaları gerektiğinde bakıma ihtiyaç duyuyor. Milena, onlara olan sorumlulukları nedeniyle kalıcı bir iş bulamıyor. Bir süre önce bir terzi atölyesinde çalışmaya başlayan kadın çocuklarına bakmak zorunda kaldığı için işe devamsızlığı nedeniyle hemen işten çıkarıldı. Aynı nedenle hastanenin yemekhanesinde çalıştığı işinden de oldu.

Milena'nın Türkiye vatandaşı olan kocası, dört yıldır Bulgaristan'a ayak basmadı. Türkiye'de sefalet içinde yaşadığı için karısını maddi olarak destekleyemiyor. Kocası yabancı uyruklu biri olduğu için Sosyal Yardımlar Müdürlüğünden çocuk parası alamayan kadın, salgın için de tek seferlik para yardımı almadı. Ayrıca ısıtma ödeneği alma hakkı da yok. Devletin yardımını almak için, Milena'nın çocuklar yüzünden yapmak istemediği kocasından boşanması gerekiyor. Geçimlerini temin etmek için mücadele verdiği çocuklar yüzünden bunu yapmak istemiyor.

Milena, böyle bir durumda boş duranlardan biri değil. Evleri ve apartman merdivenleri temizlemeye gidiyor. Ancak bu tür temizlik işleri hep bulunmaz ve gelirler belirsiz. Elde ettiği gelir, sadece kira parasını ödemek için yetiyor. Temiz ve düzenli tuttuğu küçük odada bir yatak ve bir masa bulunuyor. İkinci bir yatak koymanın imkansızlığı nedeniyle Milena, iki çocuğuyla aynı yatakta yatıyor.

Milena, iyi insanlar sayesinde geçimini sağladığını anlattı. Çocuklarını beslemesi için ona yiyecek konusunda yardım ediyorlar. Kırcaalili kadın, belediyenin kendisine çocuklarını normal koşullarda yetiştirebileceği bir ev sağlamasını umuyor. Ayrıca Sosyal Yardımlar Müdürlüğünün de kendisine yardım elini uzatmasını bekliyor.

Ona yardım eden kişiler şu anda bir dizüstü bilgisayar bulma ve İnternet bağlantısı sağlama görevini üstlendiler. Böylece çocuklar online eğitime katılarak okul yılını başarıyla tamamlayabilir.

Georgi KULOV


DİĞER HABERLER