Kırcaalili Kemal Hüseyin, kendi imalatı olan hidrojen yakıt hücreleri satıyorÇarşamba, 25 Haziran 2014

Kırcaalili Kemal Hüseyin, kendi imalatı olan hidrojen yakıt hücreleri satıyor Haziran ayın başında Kırcaali'nin Vızrojdentsi semtinde açılan Kamaata mağazasında alternatif enerji sistemleri, otomobiller için hidrojen yakıt tasarruf sistemleri, LPG ve CNG otogaz dönüşüm sistemleri, güneş kolektörleri satışı yapılmaktadır. Mağaza sahibi Kemal Hüseyin müşterilere aynı zamanda montaj, bakım ve onarım hizmetleri de sunuyor. 2007 yılında Kamaata Group Ltd. Şirketini kuran işadamı ilk önce 2010'a kadar CCD kamera sistemleri, güvenlik kameraları, reklam panoları satışı yapıyordu.

Bir ay önce tekrar faaliyete geçen şirketin mağazasında şu anda montajıyla birlikte sıcak su elde etmeye yönelik vakum tüplü güneş paneli 849 leva ve Atiker gaz enjeksiyonu 899 leva promosyonlu fiyatlarında satışa sunuluyor. Ayrıca Kemal Hüseyin mağazasında kendi imalatı olan HHO hidrojen yakıt tasarruf cihazını satışa sunuyor. 1000-1500 kübik yakıt hücresi- 450 leva, 1500-2000 kübik -500 leva, 2000-2500 kübik -550 leva, 2500-12 000 kübik - anlaşmalı fiyatlarda satılıyor. Ürünlerin 2 yıl garantisi var.

İşadamı, şu anda satışa sunduğu ürünlerden müşteriler tarafından daha ziyade LPG ve CNG otogaz dönüşüm sistemleri ve güneş kolektörlerinin arandığını paylaştı. Hidrojen yakıt hücrelerinin Kırcaali'de piyasaya yeni yeni girdiği için müşteriler tarafından pek bilinmediğini ifade etti. Örneğin, Filibe'de bu tür ürün imalatı yapan şirketlerin en az 15 olduğunu örnek verdi.
Fakat bu şirketlerden farklı olarak kendisinin iki buçuk yıllık bilimsel çalışmalar sonucunda HHO hidrojen yakıt tasarruf cihazını imal ettiğinin altını çizdi. İmalat atölyesi Gorna Krepost (Karalar) köyünde bulunuyor.

Kemal Hüseyin, Kırcaali'de mağaza açmasının sebebini şöyle açıkladı: "Bir kişinin ilk önce doğup büyüdüğü yere faydası olması lazım. Filibe ve Sofya gibi büyük şehirlerde bu tür imalatlar yapılıyor. Fakat burada bu tür sistemler üreten yok. Hatta gaz sistemlerini bile araçlara iki şirket takıyor. Kırcaaliler bu iş için uzak şehirlere gitmek zorunda kalıyorlar. Neden Kırcaali'de de böyle hizmetler veren biri olmasın diye düşündüm. Şu anda uluslararası pazarlama Ce sertifikası alma aşamasındayız. Amacımız Türkiye'ye ve diğer ülkelere de ürün ihracatı yapmaktır. Ürün tedarik konusunda daha çok Filibe'de mağazalar açan Türk Atiker, Mimgas ve Lovato Autogaz şirketleri ile çalışıyoruz. Ce belgesini alınca biz de onlara yüzde 30 hız artışı, yüzde 50'ye kadar yakıt tasarrufu sağlayan HHO hidrojen yakıt tasarruf cihazını satmak niyetindeyiz. Şunu da belirtmek isterim ki, şu ana kadar ne Bulgaristan'da, ne de başka bir Avrupa ülkesinde böyle hiçbir sistemde sıvı seviye (su) göstergesi yok. Araca takılınca 5 saniye sonra kendisi devreye geçiyor. Eski model arabalarda daha etkili. İki yıl garantisi var. Müşteriler bir kere alsınlar, araçlarına taksınlar, denesinler. Bu ürünün uzaktan tedarik edileceğine, neden Kırcaalilerin parası Kırcaali'de kalmasın. Amacımız para kazanmak olsaydı, herhangi bir işyerinde çalışıp, maaşımızı alırdık. Fakat bu ürünü imal etmekle halka hizmet etmeyi düşündük. Zaten yaptığımız her işi bilimsel olarak yapıyoruz. Ben araştırmayı seven biriyim".

Burada satışlardan memnun olmazsa, Kırcaali'de Üreticiler Pazarı'na yakın bir mağaza açmayı düşündüğünü paylaştı. Kırcaali'de böyle bir hizmete ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Mağazanın donanımı için 5 bin leva harcadığını, HHO hidrojen yakıt tasarruf cihazının yapımının ise 15-20 bin levaya mal olduğunu kaydetti. Daha önce Filibe'de Elveko şirketinde teknik müdür olarak ve Trimontsium Oteli'nde kamera görevlisi olarak toplam 3 yıl çalıştığını, ondan önce ise Türkiye'de lise eğitimi sırasında Teba Fırın Fabrikası'nda bir yıl staj gördüğünü belirtti.

Kemal Hüseyin Kim?

Kırcaali'nin Gluhar (Sağırlar) köyünde dünyaya geldi, 8 yaşındayken Türkiye'ye göç etti, İzmir'e yerleşti. Orta ve lise öğretimini orada tamamladı. Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nin Elektronik ve Otomasyon Sistemleri Bölümü'nden mezun oldu. 1998 yılında düzenlenen liseler arası yarışmasında İzmir Bölge Birinciliğini elde etti. Filibe Teknik Üniversitesi'nin Elektronik Bölümü'nden mezun oldu. Filibe Paisiy Hilendarski Üniversitesi'nde kuantum ve optoelektronik mühendisliği yüksek lisans programında eğitimini tamamladı. Şu anda Plovdiv Teknik Üniversitesi'nde kuantum ve optoelektronik mühendisliği bölümünde doktora yapıyor. 13 Temmuz 2014 tarihinde doktora tezini savunacak. Evli, bir çocuk babasıdır.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER