Kırcaalili şair Şefika Refik, Uluslararası Sapanca Şiir Akşamları'na katıldıSalı, 25 Haziran 2013

Kırcaalili şair Şefika Refik, Uluslararası Sapanca Şiir Akşamları'na katıldıKırcaalili genç yazar ve şair Şefika Refik, bu yıl 21-22 Haziran tarihlerinde 13'üncüsü düzenlenen Uluslararası Sapanca Şiir Akşamları'nda Bulgaristan'ı temsil etti. Sakarya Valiliği ve Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı'nca (TÜRKSOY) düzenlenen Uluslararası Sapanca Şiir Akşamları programı Sapanca Gölü kıyısında gerçekleştirildi. Programa Türkiye'nin dışında Makedonya, Kosova, Bulgaristan, Yunanistan, Kazakistan, Kırgızistan, Azerbaycan, Altay, Hakas-Sibirya, Tataristan, Moldova, Özbekistan, Kırım ve Başkurdistan'dan 25 şair katıldı.

Cuma günü "Ölümünün 30. Yılında Necip Fazıl" konulu panel ile başlayan program aynı gün düzenlenen konserle devam etti. Cumartesi akşamı Sapanca Gölü kıyısında bulunan Doğa Park'ta düzenlenen şölene katılan şairler şiir dinletisi sundular. Şefika Refik programa Çocuklar Gibi şiiriyle katıldı, şiir severlerin büyük beğenisini kazandı. Şölene katılan tüm şairlere teşekkür plaketi sunuldu.

Kırcaali Haber gazetesi için genç şair, "Ben ilk defa uluslararası bir şiir şöleninde Bulgaristan'ı temsil ettim. Gerçekten çok güzel bir organizasyondu. Uluslararası Sapanca Şiir Akşamları'na katılmaktan şeref duydum. Bunu sağlayan Edirne Valiliği Balkan Danışmanı Fahri Tuna'ya çok teşekkür ediyorum" diye paylaştı. Şefika Refik, organizatörlerin sayesinde bölgede bulunan turistik yerleri de ziyaret ettiklerini ifade etti.

Şefika Refik, 1978 Kırcaali doğumlu. Plovdiv Paisiy Hilendarski Üniversitesi'nin Kırcaali Şubesi'nde Türkçe, Bulgarca ve İngilizce bölümlerinden mezun oldu. Daha sonra aynı okulda Türkoloji Bölümü'nde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Yaklaşık 9 yıldır Kırcaali bölgesinde Türkçe, İngilizce ve Bulgarca öğretmenliği yaptı. Şu anda Kırcaali'nin Kostino (Kemikler) köyünde İvan Vazov İlköğretim Okulu'nda İngilizce öğretmenidir. Yazar Balkan Türküsü dergisinin Kırcaali temsilcisidir.

Genç şair ve yazarın bazı eserleri Bulgaristan'da çıkan Türkçe gazete ve dergilerde yayınlandı. Şefika Refik, gazetemizin sayfalarını da şiir ve hikayelerinden başka, çeşitli konularda yazdığı yazılarla renklendirmektedir.

Şair, ilk şiir kitabını çıkarmaya hazırlanıyor.
DİĞER HABERLER