KIRCAALİ'NİN 2010 YILI SPORCUSU MARİYAN DİMİTROVÇarşamba, 22 Aralık 2010

KIRCAALİ'NİN 2010 YILI SPORCUSU MARİYAN DİMİTROV"Kırcaali'nin 2010 Sporcusu" unvanını ankete katılanların 455 puanı ile kano kayak yarışçısı Mariyan Dimitrov kazandı. İlk on sporcular listesinde ise ikinci ve üçüncü sırada plaj voleybol oyuncuları Neven Neşev (440) ve Konstantin Mitev (436) yer aldılar. Bu yıl spor gazetecilerinden başka, kulüp ve spor komisyonu temsilcileri yaptıkları yoklamadan sonra ilk on sporcuyu seçtiler. Anket kartı 10 spor kulübünün teklif ettiği 27 sporcuyu içermektedi. Ödüllendirme seremonisinde misafir olarak milli kano kayak kıdemli antrenörü Petır Merkov hazır bulundu. Ödüller Moskova restoranında gerçekleştirilen resmi törenle verildi. Seremoniye birçok sporcu, antrenör, idari ve medya temsilcileri katıldı.
Dördüncü sırada olan kano kayak yarışçısı Dimitır İvanov'u plaj voleybol oyuncuları Mihail Kostadinov ve Kiril Haciev izlediler. Yedinci ve sekizinci yeri kano kayakta etkin Georgi Proykov ve Enço Çalıkov aldılar. Son iki sıraya ise yine plaj voleybolunda tanıdık isimler Nikolay Kolev ve Delço Raev yerleştiler. Belediye, ankette yer alan diğer sporculara da bu yıl ilk defa şahadetname ile onurlandırdı. Sporculara kupalarını Belediye Başkan Yardımcısı Elisaveta Kehayova sundu.
Kırcaali Belediyesi bu yıl ilk olarak özürlü olan Emiliya Stoyanova'yı kol güreşinde gösterdiği üstün başarıdan dolayı özel bir ödülle onurlandırdı.

Neven Neşev'in adına ödülü alan Milko Bagdasarov Arda Voleybol Kulübü Başkanı olarak Kırcaali Belediyesi'ne teşekkürlerini ifade etti.

Arda Futbol Kulübü Başkanı Ramadan Yaşar sürpriz olarak anketin gerçekleşmesine emeği geçen Nov Jivot ve Arda News gazetesi spor muhabirleri Nikolay Gavazov ve Mehmet Mehmet'e ödül verdi.

Törene başkentten dönünce hemen katılan Belediye Başkanı Hasan Azis selamlama konuşmasında Kırcaali'nin 2010 yılının en iyi sporcusunu seçmekle ve yakında on yılın en iyi sporcusunu seçmeye hazır olunmasıyla çifte bayram yaşadığını belirtti. „Kırcaali'nin bu yıl da kendisini şampiyon hissetmesine sporculara ve antrenörlerine teşekkür borçluyuz, çünkü Belediye yönetiminin bu yönde az miktarda katkısı oldu. Gelecek yıllarda da sporda edindiğimiz gelenekleri devam ettirelim. Bu alanda bir taraftan şerefli yer kazandık, fakat diğer yandan ise spor kasabası olmamız için ayrı ayrı spor dallarına uzanmamız lazım", diye altını çizdi.
Hasan Azis'e bir de büyük sürpriz vardı. Ramadan Yaşar, Bulgaristan Futbol Federasyon Başkanı Borislav Mihaylov'un Noel ve Yılbaşı hediyesi olarak göndermiş olduğu tükenmez kalem ve not defterini Başkan'a sundu. Sebebin ise Sayın Azis'in gelecek beş yıl zarfında futbol etkinliklerini yansıtması dileğidir. Sembolik hediyelerin yanında Bulgar Milli Futbol Takımı'nın 2011 yılı takvimi de vardı.

Bu yıl, Kırcaali Meclisi'nin Gençlik Faaliyetleri, Spor ve Turizm Komisyonu Belediye çapında faal olan spor kulüplerini finanse etme kararını kabul etti. Bunun üzerine onlara il, bölge ve devlet şampiyonluklarına katılmaları için 268 bin leva sağlandı. Elde edilen başarılarda geçen yıla kıyasla yükselmeler göze çarpmaktadır.

Yılın sporcusu seçilen Mariyan Dimitrov 11 Haziran 1972 Kırcaali doğumlu. Yıllar boyu spor kariyeri kurmaktadır. 2002'de Sydney'de Olimpiyat oyunlarında ülkemizi temsil ederek hemşerisi Dimitır İvanov ile 16. yeri alıyorlar. Dünya Avrupa Şampiyonluklarına iştirak etmiştir. Birçok kez Balkan Spor Oyunları'nda mükafat kazanmıştır. Dünya ve ulusal şampiyonalarda madalya almıştır. 2010'da Polonya'da düzenlenen Dünya Kano Kayak Erkekler Şampiyonası'nın bir kişilik 200 metre yarışmada yarı finallere yükseliyor. 2010 Ulusal Kano Kayak Şampiyonası'nda ise spor kariyerinin en doruğuna çıkarak, dört altın ve bir bronz madalya kazanıyor.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER