Kırcaali'nin ana su boru hattını yenileme çalışmaları başlayacakPazartesi, 28 Ekim 2013

Kırcaali'nin ana su boru hattını yenileme çalışmaları başlayacakKasım ayında Kırcaali ve Momçilgrad (Mestanlı) şehirlerine içme su tedarik eden ana su borusunun bir kısmının yeniden yapılandırılmasına başlanacak. Her an patlayıp binlerce Kırcaali ve Momçilgrad sakinini susuz bırakma riski bulunan Kliment Ohridski sokağında arızalar oluşan 211 metrelik bir bölüm yenilenecek.

Kırcaali Valisi Biser Nikolov, "Patlamanın engellenmesi için ana su boru hattının acil olarak yeniden yapılandırılması talebinde bulunduk. Talebe dair nedenler arasında su boru hattının bu kesimdeki durumu, risk ve su kaybına ilişkin görüşler sunduk" diye açıklama yaptı. Bölgesel Kalkınma ve İskan Bakanı Desislava Terzieva 372 bin levanın sağlanacağına dair kanaat getirmiş olmasından dolayı kasım ayında inşaat ve montaj işlerinin başlaması bekleniyor.

2014 yılında basınç deposundan basınç regülatörün bulunduğu yere kadar uzanan ikinci arızalı bir kesim de yeniden yapılandırılacak.

Ana su boru hattının yeniden yapılandırılması 8 Ekim 2008 tarihli 255 sayılı Bölgesel Kalkınma ve İskan Bakanlığı'nın emriyle imzalanan sözleşme üzere Kırcaali'nin Şehir İçi Su Boru Hattının Yeniden Yapılandırılması-2.Etap adlı proje yapısına dahil edildi.

Ağustos 2009 yılında o zamanki Bölgesel Kalkınma ve İskan Bakanı Rosen Plevneliev'in emri üzerine yapının finanse edilmesi durdurulmuştur. Ardından 24 Ağustos 2009 tarihli 10 sayılı emirnameyle inşaat çalışmaları durdurulmuştur.


DİĞER HABERLER