Kırklarelili ressam Eylem Çalışkan, Ardino'da 3 boyutlu resimler yapacakSalı, 28 Şubat 2017

Kırklarelili ressam Eylem Çalışkan, Ardino'da 3 boyutlu resimler yapacakRessamlar tuval üzerine resim yapıyorlar. Graffiti sanatçıları ise duvar üzerine resim yapıyorlar. Fakat bazı ressamlar ayaklarının altındaki toprağı resim yapmak için ilham verici buluyor. Türkiye'nin Kırklareli şehrinden Eylem Çalışkan, kaldırımlara, parklara, çeşitli devlet kurumları ve okulların girişlerine 3 boyutlu resimler yapıyor. Türkiye'nin ilk 3 boyutlu yer ressamlığı yapan bayanı olan ressam Eylem Çalışkan, ilk defa Bulgaristan'ı ziyaret etti.

Kırklareli ile kardeş şehir olan Ardino, ressamın eşsiz benzersiz 3 boyut resim yapacağı ülkede ilk kasaba olacak.

Bugün Ardino Belediye Başkanı Resmi Murat, genç ressamı makamında kabul etti. Ressama ziyaretinde Kırklareli Belediyesi Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nde Başuzman Varol Şen ve ressamın menajeri Fedai Kavrık eşlik ettiler.

Varol Şen, Ardino halkına Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu'nun özel selamlarını iletti.

Belediye yönetiminin kültür ve sanat alanında düzenlenen etkinlikleri daima desteklediğini kaydeden Resmi Murat, "Şaheser olan 3 boyutlu resimlerin kasaba sakinleri ve misafirleri için büyük bir atraksiyon olacağını düşünüyorum" dedi. Belediye Başkanı, geçen yıl Ardino'da Bursa'da ikamet eden 3 boyutlu resim ustası İdris Özdoğan'ın sanat hayatına adanan bir sanat gecesi düzenlendiğini anımsattı.

Daha sonra Resmi Murat ve konukları kasaba merkezini gezerek, 3 boyutlu resimlerin yapılacağı yerleri belirlediler. Resim için iki yer seçildi-3 boyutlu resimler kasabanın merkez parkına ve Vasil Levski Lisesi'nin girişindeki salona yapılacak.

Eylem, "İnsanlar için eser yapmayı seviyorum. Özel eğitim almadım. Bu Allah vergisi bir yetenek. Kendi kendimi geliştirdim. Türkiye'de bile 3 boyutlu resim yapmayı öğreneceğim okul, üniversite veya özel ders verenler yok" diye ifade etti. Ressam, 3 boyutlu bir resim yapabilmek için en az 10 gün çalışması gerektiğini belirtti. Özel teknik araçlar gerekiyor, çünkü resimler yıl içinde sıcaklık farklılığı gösteren dışarıda yapılıyor.

Kırklareli'den gelen konuklar Belediye Müzesi'ni de gezdiler. Müzenin bahçesinde dikili dünyaca ünlü yazar Sabahattin Ali'nin büstüne çiçek koydular.

Lüleburgaz şehrinde dünyaya gelen Eylem Çalışkan, Kırklareli Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirdi.


DİĞER HABERLER