Kirkovo Belediyesi, kuruluşunun 97. yılını kutladıPazartesi, 28 Mart 2011

Kirkovo Belediyesi, kuruluşunun 97. yılını kutladıKirkovo Belediyesi Cumartesi günü kuruluşunun 97. yılını kutladı. Zengin program içeren etkinlikte resmi misafirler olarak milletvekilleri Lütfi Mestan ve Necmi Ali, T.C. Plovdiv Başkonsolosu Ramis Şen, Rodop Belediyeleri Derneği Müdürü Zlatka Nikolova ve "Hoşgörü" Belediyeler Birliği Başkanı Ayhan Etem hazır bulundular.
Meydana toplanan yüzlerce vatandaşı kürsüden selamlayan Belediye Başkanı Şükran İdriz, "Kirkovo Belediyesinin hemen hemen bir asırlık tarihi, köyün saygıya layık geçmişi, bizim elimizde bulunan bugünü ve uğruna çalışmamız gereken geleceği olduğunu gösteriyor" dedi.
Kirkovo halkı karşısında Sayın İdriz, geçen yıllar içinde yapılanların hesabını verdi ve Belediye yönetiminin belirlediği öncelikleri tanıttı. Şükran İdriz Kirkovo'nun bugün gelişiminin en doruk noktasına ulaştığını belirterek, bunu bugüne kadar Belediye Başkanlığını yapanlara borçlu olduklarını öne sürdü. Belediye Başkanı, Tütün ve Tütün Ürünleri Yasasındaki değişikliklerin, Kirkovoluların geçimini sağlayan ana kaynak olan tütünün 2010 yılı hasılatının düşük fiyatlara alınması, tütüne ulusal ödeme yapılmaması, işsizliğin yüksek oranı gibi ağır basan sorunların yerli halkı güçlü olmaya teşvik ettiğini ve aynı zamanda birlik içinde olmalarına zorladığının altını çizdi.
Kirkovo Belediyesi Çorbaciysko köyü doğumlu Lütfi Mestan konuşmasının başında Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov'un gönderdiği selamlama mesajında Kirkovo'yu köy değil de, kasaba olarak adlandırması üzere, "Cumhurbaşkanları hata yapmaz. O dediyse, demek Kirkovo kasaba olacak, fakat adının köyden kasabaya değişmesi problemlerini çözmeye yetmeyecek" dedi.
Sayın Mestan'a göre, önemli olan Kirkovo'nun köyden kasaba olması değil, insanlarının tüm iyi alışkanlıklarını koruyarak, Avrupa Birliği vatandaşları olarak yaşamalarıdır.
Milletvekili, "Ülkemiz Bulgaristan 5 yıldır AB üyesi, fakat bizler Avrupalıca yaşıyor muyuz? Resmi üyeliğimizi gerçek üyeliğe dönüştürmeliyiz.
", dedi. Lütfi Mestan, Kirkovo'nun en çok tütün işlenilen Belediye olduğuna vurgulayarak, AB üyesi olan ülkelerden tek Bulgaristan'ın prim ödemediğine dikkat çekti. Bununla ilgili milletvekili, "Bunu ne burada, ne de sizlerin çıkarlarınızı savunduğumuz devletin en büyük kürsüsü olan Halk Meclisinde gündeme getirmeden vazgeçmeyeceğiz" dedi. Sayın Mestan, ilk defa tütünün bir kilosunun 3,50 levaya düşmesi ve ulusal ödemelere son verilmesiyle birlikte ilk defa sağlık sigorta ve harçların dört misli yüksek ödendiğine dikkat çekti. O, "İlk defa köle gibi çalışarak kazandığınız paralarla devlete olan borçlarınızı ödeyemiyorsunuz" dedi. Bu yüzden milletvekili iktidarda olanlara, "Tütün üreticilerin problemlerini çözün! Gereken ulusal ödemeleri sağlayın, aksi takdirde onlarca, yüzlerce Bulgaristan vatandaşını aç bırakıyorsunuz" diye çağrıda bulundu.
Kutlama töreni yerli ve yabancı şarkı ve dans topluluklarının gösterileriyle devam etti.
Kirkovo'nun bayramında "Vievska" Folklor Grubu ve Pop-Folklor yıldızları Erik ve Slavena keyifli dakikalar yaşattılar. Daha sonra "Global Kütüphaneler" programınca bir kütüphane açıldı ve futbol maçlarında birinci olan takımlara ödül verildi.
Şirin Rodop Belediyesi, Cumhurbaşkanı yanı sıra, Bulgaristan Öğretmenler Birliği Başkanı Yanka Takeva ve birçok yurtiçi ve yurtdışı Belediye Başkanlarından selamlama mesajları aldı.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER