Kirkovo Belediyesi, taşımacıların Makas Sınır Kapısı'nı kuşatmalarına izin vermediCuma, 22 Nisan 2016

Kirkovo Belediyesi, taşımacıların Makas Sınır Kapısı'nı kuşatmalarına izin vermedi Kirkovo (Kızılağaç) Belediye Başkanı Şinasi Süleyman, "Uluslararası Taşımacılar Birliği'nin önümüzdeki günlerde Bulgaristan-Yunanistan sınırında düzenlediği protesto eylemleri normal ve rasyonel değil. Kirkovo Belediyesi, buna izin vermiş değil. Bizler Makas-Nimfeya (Yanıkköy) Sınır Kapısı'nın kapatılmasına karşıyız" diye açıkladı.

Süleyman, iş dünyasının temsilcileriyle görüşmeler yapıldığını ve onların bu tür eylemlerin bölgede ticaretin gelişimine katkısı olmadığı görüşünde olduklarını söyledi.

Belediye İdaresi, sınırın kuşatılmasının bastırılması için durumu emniyet makamlarıyla da görüştü.

Bundan önce taşımacılar Kirkovo Belediyesi'ne gönderdikleri bir mektupla Yunanistan sınırındaki Makas Sınır Kapısı'ndan önceki yol kesimini kapatmak üzere protesto eylemleri başlatacaklarını bildirdiler. Kirkovo Belediyesi, taşımacılara Makas Sınır Kapısı'nı kuşatmalarına izin vermedi.

Uluslararası Taşımacılar Birliği'nin mektubunda protestoların 29 Nisan'da saat 8.00'de başlayıp, 8 Mayıs'a kadar devam edeceği bildiriliyor. Protesto günlerinde taşıt araçlarının sınırdan geçiş yapmalarına günde birkaç saat izin verileceği belirtiliyor. Taşımacılar, geçiş saatlerine ilişkin tam bir bilginin daha sonra verileceğini açıkladılar.

Uluslararası Taşımacılar Birliği'nin protesto düzenleme kararı Yunan çiftçilerinin bu yıl başında protesto amacıyla 40 günden fazla sınırı kuşatmalarından kaynaklanıyor. Uluslararası Taşımacılar Birliği'nden yapılan açıklamada protesto kararının gerekçesi olarak Yunan çiftçilerinin protestosunun Bulgar taşımacılarını 10 milyon avroyu aşan ekonomik ve mali kayıplara uğrattığı ve Bulgar ulaşım şirketlerine zorluk yaşattığı belirtildi.


DİĞER HABERLER