KİRKOVO BELEDİYESİ VE YUNANİSTAN'IN MARONYA BELEDİYESİ KARDEŞ OLDULARÇarşamba, 16 Eylül 2009

KİRKOVO BELEDİYESİ VE YUNANİSTAN'IN MARONYA BELEDİYESİ KARDEŞ OLDULARSeremoni Bulgaristan ile Yunanistan'ın Milli Marşları ve AB Marşıyla başladı. İki belediye başkanı kardeşlik anlaşmasıyla kültür, spor, turizm ve ekonomi alanında iki belediye arasındaki iş birliğinin başlamasını umut ediyorlar.
Kirkovo Belediye Başkanı Şukran İdriz şunları söyledi: "Maronya ve Kirkovo, Bulgaristan-Yunanistan sınırına neredeyse aynı uzaklıktadır. Aynı gelişim ve iş birliği görüşlerimiz vardır. Sadece birkaç ay sonra iş birliğimizin meyveleri meydana geleceğine inanıyorum."
Konuklar önünde Sayın İdriz, bu eğitim yılından itibaren farklı yaşlardan oluşan 4 grup öğrenci Yunanca dersleri alacağını bildirdi. Başlangıç olarak Çorbaciysko Köyü ortaokulu öğrencileri Yunanca öğrenecekler. Çocuklar, komşularının dilini haftada 4 saat okuyacaklar. Bu dersleri verecek öğretmenle de görüşülmüştür. Sayın İdriz'in bildirdiğine göre bu öğretmene ek mali destek sağlanacak.
Maronya Belediye Bşakanı Hristos Papanikolau da şunları söyledi: "Kalan iki buçuk yıllık görevim dahilinde kardeş olmak benim de isteğimdi. Sizler büyük sempati duyuyoruz ve gerçekten de komşu kardeşlerimiz olarak sizlerle kucaklaşmak istiyoruz."
İş birliğinin resmi anlaşmasını imzaladıktan sonra iki belediye başkanı birbirilerine sembolik hediyeler verdiler. Kirkovo Belediye Başkanı Şukran İdriz meslektaşına tablo ve ortaklaşa projeleri imzalaması dileğiyle kalem hediye etti. Ekipleriyle birlikte iki belediye başkanı Bulgaristan-Yunanistan sınırının 31. piramidine Makaza yolunun inşaat çalışmalarını görmeye gittiler.
Maronya Belediye Başkanı ile birlikte Yunanistan heyetinde Belediye Başkanı Yardımcısı Aydinoglu Georgios, Belediye Meclisi Başkanı Farasolulos Sideris ve belediyenin Genel Muhasebecisi Anagnostu Stavros da yer aldı.
Rodop bölgesinin Güneydoğusunda, İzmaro Dağları eteklerinde bulunan Maronya Belediyesi Trakya'nın en eski belediyelerindendir. 8 000 kişi nüfusa sahiptir, 17 köy ve 4 tatil köyüne sahiptir. İzmaro bölgesi arkeolojik ve doğa zenginliklere sahiptir. Maronya Belediyesiyle kardeş olma fikri daha 2006 yılında Kirkovo Belediyesinde ortaya çıkıyor. Yunanistan Maronya Belediye Başkanının ilk ziyareti 2007 yılında gerçekleşiyor. O tarihte de gelecek iş birliğinden ilk defa söz ediliyor.
Birkaç ay önce Kirkovo heyeti, anlaşmanın imzalanması için son görüşmelerin gerçekleştiği Maronya'yı ziyaret etti.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER