Kirkovo bölgesinde Yunanlılara ait Tütün Fabrikası onlarca kadına iş imkanı sağladıÇarşamba, 26 Kasım 2014

Kirkovo bölgesinde Yunanlılara ait Tütün Fabrikası onlarca kadına iş imkanı sağladı  Kirkovo'dan (Kızılağaç) onlarca kadın Podkova (Nalbantlar) köyü yakınındaki Yunanlılara ait Tütün İşleme Fabrikası'nda geçim kaynağı buldular. Bölgede Yunanların yaklaşık 100 işçi almak istedikleri konuşuluyor. Çoğu kadınlar Batı Avrupa'dan gurbetten dönmüşlerdir ve ülkesinde oldukları zamanda çalışacakları için seviniyorlar. Yunanistan'a tütün işlemeye gidenlerin sayısı gittikçe azalıyor. İspanya, Fransa, İtalya ve Hollanda'da çalışmayı tercih etmekteler, çünkü oralarda 8 saat iş ve saat başına 9 avro ücret garanti edilmektedir.

Kirkovo'dan 40 yaşında adını belirtmek istemeyen bir kadın, "Yunanistan'da 12 saat, dinlenme günü olmaksızın çalıştım. Kötü koşullarda, yemek yapmak ve banyo yapmak için imkanlar yoktu. Tütün tarlalarının sahibi, bize ancak diğer dükkanlarda satılan ürünlerin üç misli yüksek fiyatlarda satıldığı kendi dükkanından alış-veriş yapmamıza izin verirdi. Sözleşme süresi dolmadan işi bırakamıyordum, çünkü hiçbir ücret ödemeyeceğine dair tehdit etti" diye anlattı. Kadın, "Geçen yıldan beri İspanya'da çilek toplama işine gidiyorum. Üç ay çalıştım ve 5 000 leva getirdim, burada üç ayda o parayı kazanmam mümkün değil. Mart ayında yine İspanya'ya gideceğim, o zamana kadar Podkova yakınındaki tütün fabrikasında çalışacağım" diye paylaştı.

Podkova köyüne yakın bir alanı satın alan Yunan şirketi bizim üreticilerimizden tütün alıyor. Eski askeri kampın olduğu yerde bulunan alanda fabrikanın inşasına henüz başlanılmadı. Şu anda fabrikanın iş projesi hazırlanıyor. Fabrika hazır oluncaya kadar Yunanlar yakında bulunan bir binayı kullanıyor. Şirket, bölgeden tütün üreticilerle sözleşmeler imzalamıştır.

Kirkovo Belediye Başkanı Sali Ramadan'ın ifadesine göre muhtemelen fabrikada 10-15 sürekli işçiler olacak, kampanyalar sırasında ise mevsimlik işçilerin sayısı 60 ile 100 arasında değişecek.


DİĞER HABERLER