Kirkovo İlçesi'nde doğal gaz boru hattının geçeceği arazi sahiplerine tazminat ödeniyorPazartesi, 30 Ocak 2017

Kirkovo İlçesi'nde doğal gaz boru hattının geçeceği arazi sahiplerine tazminat ödeniyorGümülcine ile Stara Zagora (Eski Zağra) şehirleri arasında bağlantı kuracak gaz boru hattının geçeceği alanlar sağlanması için Kirkovo (Kızılağaç) İlçesi'nde arazi sahibi tarım üreticilerine metrekare alan başına 1-1,25 leva tazminat ödeniyor. Bu tazminat tarım arazilerinin kamulaştırılması için değil, gaz boru hattı bu arazilerden geçeceği için ödeniyor. Boru toprak altında 2 metre derinlikte döşenecek ve tarım işlerine engel olmayacak. Tek sınırlandırma gaz boru hattının her iki tarafındaki 15 metrelik alanda irtifak hakkı tesis edilmesinden dolayı bu alana uzun ömürlü bitki yetiştirilmesine izin verilmemesidir. Aynı prosedür doğrultusunda toplam 670 arsa için tazminat ödenecek. Onlardan 501'i gerçek ve tüzel kişilere, 170'si ise devlet ve Belediye Arazi Fonu'na aittir. Bu tazminattan memnun olmayan tarım üreticileri bulunuyor. Onlar bu tazminat tutarlarının aşağılayıcı bir şekilde düşük olduğunu düşünüyor ve bu işlemi mahkemeye vermeye hazırlanıyor. Kirkovo İlçesi'nde doğal gaz boru hattı güzergahı Makas-Nimfeya (Yanıkköy) Sınır Kapısı'ndan geçerek Lozengradtsi (Karakaş), Kirkovo ve Samodiva'ya (Aşağı Kocaömer) köylerine kadar uzanacak.

Bulgaristan Devlet Radyosu'na (BNR) konuşan Kirkovo Belediye Başkanı Şinasi Süleyman, "Doğal gaz boru hattının yüksek nitelikli uzmanlar tarafından kurulması isteminden dolayı Kirkovo İlçesi'nden çok işçi alınması beklenmiyor. Gaz basıncı yüksek olacağı için bu boru ile Kirkovo'ya gaz tedariki yapılmayacak, gaz dağıtım istasyonu ise Kırcaali'de olacak" dedi. Belediye Başkanı, Belediye İdaresi'nin devletin doğal gaz hattının geçeceği arazi sahiplerine tazminat ödenmesi konusunda aracı olduğunu belirtti. Belediye Başkanı, kurulacak doğal gaz boru hattının ilçe ve ülke açısından stratejik önem taşıdığını ifade etti.

Bilindiği gibi, doğal gaz boru hattının Rusya'dan doğalgaz tedarikine alternatif bir doğal gaz tedariki sağlaması hedefleniyor.182 kilometre uzunluğunda olacak doğal gaz boru hattı güzergahı Gümürcine'den başlayarak, Stara Zagora'da sona erecek. Güzergah, Kirkovo, Cebel (Şeyhcuma), Momçilgrad (Mestanlı) ve Kırcaali'den geçerek Makas Geçicinden başlayarak yurdun iç kesimlerine uzanan yolu izleyecek.

Doğal gaz boru hattı inşaatının maliyet bedeli 220 milyon avro. Maliyetin yüzde 50'si Bulgar devlet enerji kuruluşu tarafından ödenecek. Boru hattından yılda 3,3 milyon metreküp gaz geçecek.


DİĞER HABERLER