KİRKOVO İLE GAZİEMİR ARTIK KARDEŞPazar, 25 Temmuz 2010

KİRKOVO İLE GAZİEMİR ARTIK KARDEŞKirkovo Belediye Başkanı Şükran İdris ve beraberindeki 15 kişilik heyeti ağırlayan Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol, "Kardeş şehir protokolünün imzası ile iki kent arasındaki tarihi, kültürel, sosyal ve ekonomik bağlar güçlenecek" dedi.

Gaziemir Belediyesi ile Kirkovo Belediyesi arasında 'kardeş şehir' protokolü imzalandı. Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol ile Kirkovo Belediye Başkanı Şükran İdris arasında törenle imzalanan protokol uyarınca, iki kent arasında tarihi, kültürel, sosyal ve ekonomik bağların daha da güçlenmesinin hedeflendiği kaydedildi. Kirkovo Belediye Başkanı Şükran İdris ve Kirkovo Belediyesi Meclis Başkanı Şinasi Süleymanov ile beraberindeki 15 kişilik heyetin hazır bulunduğu törene, CHP Gaziemir İlçe Başkanı Yüksel Demirsoy, İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (BAL-GÖÇ) Genel Başkanı Süleyman Pehlivanoğlu, Bulgaristan'daki Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin Ege Bölge Temsilcisi İsmail Vatansever de katıldı. Protokolün imzalanmasının ardından konuşan Başkan Şenol, Kirkovo ile kapandıktan sonra Gaziemir'e bağlanan Sarnıç Belediyesi'nin daha önceden 'kardeş şehir' olduğunu hatırlattı. Şenol, protokol sayesinde iki kentin her alanda işbirliği yapacağını belirtip, "Eğitim, sağlık ve ekonomi başta olmak üzere her alanda dayanışma halinde olacağız. Avrupa Birliği'nin hibe fonlarından yararlanmak için ortak projeler üreteceğiz" diye konuştu.

Kırcaali'ye bağlı 45 bin nüfuslu olan Kirkovo'da nüfusun tamamının Müslüman, yüzde 40'ının Pomak olduğuna dikkat çeken Başkan Şükran İdris ise, şunları kaydetti, "İki kent zaten kardeş ve aynı soydan. Sarnıç ve Gaziemir'de çok sayede kardeşlerimiz, akrabalarımız var. Gaziemir ve Kirkovo arasındaki kopmaz bağlar bulunuyor. Bizler bunu daha da güçlendirmeye çalışacağız"


DİĞER HABERLER